İnternet ucuzlayacak

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, internet üzerindeki Özel İletişim Vergisi’nin (ÖİV) yüzde 15’ten yüzde 5’e çekmek için çalışma yaptıklarını kaydetti. Türk Telekom İcra Kurulu Başkanı (CEO) Paul Doany, ADSL hizmeti almak isteyen kullanıcılardan sabit telefon hattı yükünün kaldırılacağını açıkladı.

25 Kasım 2008 Salı, 16:52
Abone Ol google-news

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan Maliye Bakanlığı bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nu çıkışında, gazetecilere yaptığı açıklamada, internet üzerindeki Özel İletişim Vergisi’nin indirilmesine yönelik bir çalışma yapıldığını, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın da bu konuda daha önce açıklamalarda bulunduğunu anımsattı.  Bu indirime Maliye Bakanlığı olarak sıcak baktıklarını ve bu çerçevede Ulaştırma Bakanlığı ile birlikte çalışma yürüttüklerini kaydeden Unakıtan, “Bu çalışma yakında Bakanlar Kurulu ve Meclis’e sunulacak. Çalışmayla internet üzerindeki Özel İletişim Vergisi’ni yüzde 15’ten 5’e indiriyoruz. Bunun dışında bir şeyimiz, çalışmamız yok şu anda” dedi. Maliye Bakanı, indirimin şu anki 3G ihalesine de etki eden bir durum olduğunu ve bu nedenle ihale öncesi indirimi açıkladıklarını ifade etti.

 

ADSL abonesi olmak için telefon hattı alma zorunluluğu kaldırılıyor

Türk Telekom İcra Kurulu Başkanı (CEO) Paul Doany, abonelerinden gelen şikayetleri dikkate aldıklarını ve yakın bir tarihte yalnızca ADSL hizmeti almak isteyen kullanıcılardan sabit telefon hattı yükünün kaldırılacağını açıkladı.  ADSL abonesi olmak için öncelikle telefon hattına sahip olma koşulunun kaldırılması için çalışmalara başladıklarını belirten Paul Doany, “Çıplak ADSL” projesi üzerinde çalıştıklarını söyledi.

İnternet hizmeti üzerindeki vergilerin indirilmesiyle birlikte alternatif ISP’lere (Internet Service Provider / Internet Servis Sağlayıcısı) yönelik fiyat avantajları sunacaklarını söyleyen Doany, bunun için fiyatların belirlenmesini beklediklerini ifade etti.

Doany, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) fiyatların belirlenmesi üzerinde çalıştığını, önümüzdeki yıl içinde “Çıplak ADSL” uygulaması üzerinde konuşmaya başlayacaklarını söyledi. Fiziksel hat maliyetinin çıkarılması gerektiğini ifade eden Doany, BTK’nın belirleyeceği fiyat belli olduktan sonra hizmetin ücretlendirmesini yapacaklarını belirtti.

Doany ayrıca, sabit telefonda hatlarında rekabet piyasasının UMTH (Uzak Mesafe Telefon Hizmeti) lisansları ile çoktan başlamış olduğunu, ödemede güçlük çeken 1.5 milyon civarındaki abone için özel tarifeler sunacaklarının da haberini verdi.