"Iraklı gruplarla temaslardan biri"

Ankara'da Mesut Barzani'ye yapılan davet, Ankara'da "Irak'taki çeşitli gruplarla temaslar" çerçevesinde değerlendiriliyor. Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun davet mektubunun "Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı"na hitaben yazıldığı belirtilirken ziyaretin tarihlerine ilişkin Barzani'nin bürosu ile temasların henüz başlamadığı ifade edildi.

30 Nisan 2010 Cuma, 11:48
Abone Ol google-news

Ankara'nın, Kuzey Irak'taki Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'ye ilettiği davetinin, "Irak'taki çeşitli gruplarla temaslar" çerçevesinde yapıldığı belirtildi.

Erbil'i ziyaret eden Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu tarafından geçen hafta Barzani'ye iletilen, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun davet mektubunun, "Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı"na hitaben yazıldığı, davetin de, "Irak'taki çeşitli gruplarla temaslar" kapsamında yapıldığı bildiriliyor.

Öte yandan, Barzani'nin Ankara ziyaretinin tarihlerinin belirlenmesi amacıyla Barzani'nin bürosu ile temasların henüz başlamadığı da ifade edildi.
 

Erbil'den daha çok Irak'taki seçim sonrası siyaset konuşuldu

Müsteşar Sinirlioğlu'nun başkanlığındaki heyetin, geçen hafta Erbil'e yaptığı ziyaretin de Türkiye'nin "Irak'taki tüm gruplarla temaslar" çerçevesinde gerçekleştiği, ziyaretin gündeminin ana maddesini "Seçim sonrası Irak'taki siyaset" olduğu, Erbil'deki en üst düzeyde yapılan görüşmelerde de ağırlıklı olarak bu konunun ele alındığı kaydedildi.

Bu arada, diplomatik kaynaklar, Irak'taki tüm gruplarla temasları olan, seçimlerin ardından birçok Iraklı grubu ile görüşmeler yapan Türkiye'nin, Irak'ta "güçlü, kapsayıcı bir hükümet" istediğini vurgularken, "Türkiye'nin çabaları, gerçekten önem taşıyor. Hiç kimse dışlanmamalıdır" dedi.