Irak'tan, Türkiye'ye Öcalan ve HDP çağrısı

Irak Cumhurbaşkanlığı, HDP’li milletvekillerinin tutuklanması sebebiyle Türkiye’ye kınama mesajı yayımlandı. Açıklamada "PKK lideri Abdullah Öcalan ile Halkların Demokratik Partisi Eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ ve diğer parlamenterlerin tutukluluk hallerinin son bulmasını istiyoruz" denildi.

08 Kasım 2016 Salı, 18:15
Abone Ol google-news

Irak Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Abdullatif Cemal Reşid tarafından yapılan yazılı açıklama yapıldı. Rudaw'da yer alan açıklamayı doğrudan aktarıyoruz:


Türkiye yönetiminin, Kürt partilerinin bazı parlamenter ve yöneticilerine yönelik baskıcı tutumunu en sert şekilde kınıyoruz. Bu antidemokratik tutumlar, mücadele yürüten Kürtlere karşı yeni bir şey değil. Bu, Erdoğan liderliğindeki Türkiye’nin, en basit insan hakları ve meşru hakların kullanımı karşısında gerçek yüzünü ortaya koymaktadır.
 
Bu baskıcı tutumu kınıyor, Kürtlere karşı uygulanan diktatör siyasetin ve PKK lideri Abdullah Öcalan ile Halkların Demokratik Partisi Eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ ve diğer parlamenterlerin tutukluluk hallerinin son bulmasını istiyoruz.
 
Demokratik ve parlamenter yaşamın sürmesi, bütün ihlallerin son bulması ve Kürt demokratların serbest bırakılmasını talep ediyor, Türkiye’de Kürt halkının meşru haklarına kavuşmasını bekliyoruz. Ayrıca Türkiye’den, Kürdistan Bölgesi ve Musul Vilayeti’ndeki güçlerini çekmesini, Irak’ın içişlerine karışmaya son vermesini istiyoruz.”
 
HDP Eşbaşkanları Demirtaş ve Yüksekdağ ile 7 HDP’li milletvekili 4 Kasım’da gözaltına alındıktan sonra tutuklandı. Aynı gün gözaltına alınan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eşbaşkanı Sebahat Tuncel de çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.
 
Dün de HDP Hakkari Milletvekili Nihat Aydoğan, tutuklandı. Böylece tutuklanan HDP’li milletvekili sayısı 10’a yükseldi. Gözaltına alınan HDP’li Sırrı Süreyya Önder, Ziya Pir ve İmam Taşçıer ise serbest bırakılmıştı.