IŞİD kapıda

IŞİD sınırda saldırılarını yoğunlaştırdı. Kaçan 400 Suriyeli Akçakale’ye geldi. Türkiye’yle karşılıklı 13 sınır kapısında ise 5 ayrı bayrak dalgalanıyor.

03 Haziran 2015 Çarşamba, 23:33
Abone Ol google-news

Kilis’in hemen karşısında bulunan Suriye’nin Halep şehrinin Azez ilçesi ve Kilis’teki Öncüpınar Sınır Kapısı’nın karşısındaki İslami Cephe kontrolündeki Es-Selame Sınır Kapısı’na IŞİD’in saldırıları sınır hattında büyük tedirginlik yarattı.

Son günlerde IŞİD ile YPG güçleri arasındaki çatışmaların yoğunlaştığı yer, Türkiye sınırının yanıbaşındaki, Suriye’nin Rasulayn ile Telabyad ilçesinin tam orta noktasında yer alan Sülük Kasabası. 2012’de Özgür Suriye Ordusu’nun kontrolüne geçen Rasulayn, 2013’te PYD’nin, Telabyad ise 2014 başında IŞİD’in denetimine girdi. IŞİD ve PYD güçleri, tam orta noktada yer alan Sülük Kasabasında kontrolü sağlayarak hem olası saldırılara karşı ilçe merkezini güvene almayı, hem de ilerleyişini sürdürmeyi amaçlıyor.

Suriye’deki denetim alanını genişletmek isteyen IŞİD, son bir haftadır hedefini Türkiye sınırındaki, Halep’in Azez ilçesi ve Kilis’teki Öncüpınar Sınır Kapısı’nın karşısındaki İslami Cephe kontrolündeki Es- Selame Sınır Kapısı olarak belirledi. Son 2 yıl içerisinde defalarca yaptığı girişimlere rağmen başarılı olamayan IŞİD, bu kez Azez’in doğusundaki Carablus ve Bab bölgesinden ve kuzeyine düşen Halep’ten saldırı başlattı. 3 koldan başlattığı saldırı ile Azez’i ele geçirmeyi hedefleyen IŞİD’e ise Es-Selam Sınır Kapısı’nı elinde bulunduran İslami Cephe önderliğinde farklı muhalif grupların oluşturduğu “Fetih Ordusu” karşı koyuyor.

 

Afrin sırada

IŞİD, rejime ait savaş uçaklarının yaklaşamaması nedeniyle rahat hareket ederek denetim alanlarını genişletmek için Azez ve Es- Selame Sınır Kapısı’nı almayı ve böylece Halep’e gidecek her türlü lojistik hattın kontrolünü de ele geçirmeyi hedefliyor. Bir diğer iddia ise IŞİD’in bölgede hâkimiyeti sağlamasının ardından 30 kilometre mesafedeki PYD denetimindeki Afrin’e saldıracağı yönünde.

 

3 kapı IŞİD'in elinde

Suriye’de 2011’den bu yana süren iç savaş ve IŞİD’in Irak’taki hızlı ilerleyişi sonrası Türkiye’nin 911 kilometrelik hatta bulunan 13 sınır kapısının karşısında 5 farklı bayrak dalgalanıyor. 5 yıldır süren çatışmalarda zaman zaman el değiştiren kapılardan sadece 2’si rejimin denetiminde, diğer kapılardan ise 3’ü IŞİD, 5’i PYD, 1’i ÖSO ve 2’si İslami Cephe kontrolünde bulunuyor.

 

İşte o kapılar

1- YAYLADAĞI-KESEB İslami Cephe kontrolündeki kapı, geçen yıl Ağustos ayında Esad güçlerinin kontrolüne geçti.

2- KARBEYAZ-AZMARİN Geçmiş yıllarda sadece bayramlaşmalarda hizmet veren kapının kontrolü ÖSO’nün elinde.

3- CİLVEGÖZÜ-BAB EL HAVA İç karışıklığın ardından ÖSO kontrolüne geçen kapı 2013 yılının Aralık ayında İslami Cephe’nin denetimine girdi.

4- ISLAHİYE-MEYDANİ EKBEZ İslahiye’de bulunan ve kullanılmayan kapının karşısındaki Suriye’nin Meydani Ekbez bölgesi tamamen PYD kontrolünde.

5- ÖNCÜPINAR-ES SELAME 2012 yılında ÖSO denetimine giren kapı, 2013’te İslami Cephe’ye geçti.

6- ÇOBANBEY-EL RAİ Sadece insani yardımların yapıldığı kapı kontrolü IŞİD güçlerinde.

7- KARKAMIŞ-CARABLUS 2012’de ÖSO denetimindeki kapı, 2014 başında IŞİD’e geçti.

8- MÜRŞİTPINAR-AYN EL ARAP (Kobani) IŞİD’in ele geçirmek için saldırdığı kapının denetimi PYD’nin elinde.

9- AKÇAKALE-TELABYAD 2012 yılında ÖSO’nun denetimine geçti ancak 2014 yılı başında kontrolü IŞİD sağlamaya başladı.

10- CEYLANPINAR- RASULAYN 2012 yılında ÖSO’nin eline geçen sınır kapısı, 2013 yılı başında PYD’nin denetimine girdi.

11- ŞENYURT-DERBESYE PYD tarafından ilan edilen Rojava’nın Cizire kantonunda bulunan kapıda kontrolü PYD sağlıyor.

12- GİRMELİ-KAMIŞLI Suriye ordusunun kontrolünde.

13- CİZRE-ANDİVAR Yıllardır kullanılmayan kapının Suriye tarafında denetim PYD güçlerinde.

 

Güvenlik arttı

Suriye sınırındaki hareketliliğin ardından Türkiye tarafında da güvenlik önlemleri zırhlı araçlarla en üst seviyeye çıkarıldı.

 

Hendekler kazıldı

Güvenlik güçleri 24 saat devriye dolaştığı sınır hattında riskli yerlere genişliği ve derinliği birkaç metreyi bulan hendekler kazdı.

 

Binaları patlattılar

IŞİD Carablus’ta hafta sonu resmi kurumları havaya uçurdu. Patlamalar Türkiye tarafında endişe yarattı, bazı binalarda hasar oluştu.

 

Türkmenler var

IŞİD’in ele geçirmek için Azez’e saldırdığı sınırdaki Carablus ve Bab bölgesinde yoğun olarak Türkmen nüfus yaşıyor.

 

400 Suriyeli geldi

Haseke kentine bağlı Rasulayn bölgesindeki çatışmalardan kaçan 400 Suriyeli bir grup Suriyeli, kontrollerin ardından Akçakale ilçesine götürüldü.