"İsrail İran'ı seviyor"

İsrailliler, sosyal medyada İran'a yönelik askeri müdahale karşıtı görüşleri güçlendirmeye çalışıyor.

20 Nisan 2012 Cuma, 09:09
Abone Ol google-news

İsrail hükümet yetkilileri, İran'a yönelik askeri müdahale seçeneğini gündemde tutmaya devam ederken, müdahaleye karşı çıkan İsrailliler, sosyal medyada savaş karşıtı görüşleri güçlendirmeye çalışıyor.

Sosyal medyada "İsrail İran'ı seviyor" kampanyası başlatan ve olası bir savaştan endişe duyan İsrailler, facebook üzerinden İranlılar ile doğrudan iletişime geçebiliyor. Takipçisi giderek artan sayfa da dünya çapında büyük ilgi görüyor.

Öte yandan İsrail'de yapılan kamuoyu araştırmaları, askeri müdahale konusuyla ilgili ilginç sonuçlar ortaya koyuyor. 29 Şubat'ta ABD'deki Maryland Üniversitesi'nin, İran'a askeri müdahalede bulunulması konusunda İsrail halkının eğilimini öğrenmek amacıyla gerçekleştirdiği kamuoyu araştırmasına göre, İsraillilerin yüzde 42'si Amerika'nın mutlak desteği halinde İran'a saldırılmasına onay veriyor. İsrail halkının yüzde 34'ü ise askeri müdahaleye her koşulda karşı çıkıyor. Halkın yüzde 19'u da, ABD desteği olmadan ülkesinin İran'a askeri bir operasyon düzenlemesine yeşil ışık yakıyor.