İsrail ordusu Gazze'yi vurdu

İsrail-Gazze Şeridi sınırı ve çevresinde birkaç gündür karşılıklı devam eden roket saldırıları gece boyunca ve bu sabah da yoğunlaşarak sürdü.

23 Mart 2011 Çarşamba, 09:33
Abone Ol google-news

Gece Gazze'deki Filistinli militan gruplar İsrail'in liman kentlerinden Aşdod'a roket saldırısında bulundu. Roketler açık alanda patladığı için ölen ya da yaralanan olmadı. Gazze'den Aşdod'a roket saldırısını İslami Cihad üstlendi. İslami Cihad, İsrail'e havan saldırıları düzenlediğini de bildirdi. İsrail, dün Gazze kentinde Zeytun mahallesinde hareket halindeki bir aracı vurmuş ve İslami Cihad'ın askeri kanadı Saraya El Kuds üyelerinden dördü hayatını kaybetmişti.

Aşdod'a saldırının ardından, Filistinli kaynaklara göre, İsrail donanmasına ait gemiler Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Beyt Lahiya açıklarını bombaladı. Gazze kentinin doğusuna da füze saldırısı düzenlendi. Saldırıda İslami Cihad'ın bir üyesinin ağır yaralandığı belirtildi. Sabah saatlerinde ise Filistinliler Gazze sınırından yaklaşık 40 kilometre kadar uzaklıktaki Ber Şeva kentine iki Grad saldırısı düzenledi. İlk saldırıda 56 yaşındaki bir İsrailli yaralandı.

Gazze'deki silahlı gruplar da İsrail'in güneyine çok sayıda havan saldırısı düzenledi. Halk Direniş Komiteleri'nin silahlı kanadı Nasır Selahaddin Tugayları, İsrail sınırındaki Sufa ve Kerem Şalom geçiş noktalarına en az 7 havan saldırısı düzenlediklerini duyurdu. İsrail televizyonları, Ber Şeva'ya saldırıların devam edebileceği uyarısında bulundu.