İsrail'den 'Evleri boşaltın' uyarısı

İsrail ordusu, Gazze'nin kuzey bölgelerine "hava saldırısı yapılacağı"nı duyurarak, bölge halkından evlerini boşaltmalarını istedi

13 Temmuz 2014 Pazar, 10:19
Abone Ol google-news

İsrail ordusunun, Gazze'nin kuzey bölgelerine "hava saldırısı yapılacağı" uyarısının yer aldığı broşürlerle, bölge halkından "evlerini boşaltmalarını talep ettiği" bildirildi.

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, İsrail ordusuna ait uçaklar, Gazze'nin kuzeyindeki Beyt Lahya beldesine broşür attı. Söz konusu broşürlerde, "İsrail'e yönelik roketlerin atıldığı bölgelerin hava saldırısına maruz kalacağı" ve ordunun Beyt Lahya'daki bazı bölgelerin tahliye edilmesini talep ettiği kaydedildi.

"Beyt Lahya sakinlerine askeri bildiri" başlıklı broşürlerde, şu ifadelere yer verildi:

"İsrail ordusu, topraklarına yönelik roketlerin atıldığı bölgelerdeki 'terör unsurları' ve ona ait altyapıları vurmak için şiddetli bir hava saldırısı düzenleyecektir. Söz konusu bölgeler; El-Atatra'dan Es-Selatin Sokağı ile Cebaliye Kampı'nın doğu ve batı bölgeleri. Güvenliğiniz için evlerinizi boşaltmalı ve aşağıdaki yolları kullanarak Cebaliye'nin güneyine gitmelisiniz."

İsrail ordusunun bölge halkına "zarar vermek istemediği" öne sürülen bildiride, "Bu operasyon kısa ve geçicidir. Kim belirtilen talimatları ihlal eder ve evini boşaltmazsa kendi ve ailesinin canını tehlikeye atmış olur. Biz uyardık, sorumluluk kabul etmiyoruz" şeklinde tehditler yer alıyor.

Öte yandan İsrail askeri araçlarının, Gazze'nin kuzey sınırından Beyt Hanun bölgesine, yaklaşık 200 metre kadar girdiği belirtildi.

Batı Şeria'da 12 Haziran'da kaybolan 3 Yahudi yerleşimcinin 18 gün sonra ölü bulunmasının ardından Filistinli genç Muhammed Ebu Hudayr, 2 Temmuz'da Yahudi yerleşimciler tarafından kaçırılmış ve yakılarak öldürülmüştü. İsrail, bu olayların ardından Pazartesi günü Gazze'ye yönelik "Koruyucu Hat" adı altında operasyon başlattığını duyurmuştu.

İsrail'in bu tarihten itibaren Gazze'ye düzenlediği saldırılarda 163 kişinin hayatını kaybettiği, bin 85 kişinin yaralandığı kaydedilmişti.