İstanbul'da bir Rus bale klasiği

Rusya'nın dev bale topluluğu 40. yılında İstanbul'da. Moskova Grand Klasik Balesi Devlet Akademik Tiyatrosu, Bolşoy Tiyatrosu'nun dünyaca ünlü yıldızları ile 24-25 Nisan'da Cemal Reşit Rey'de sahne alacak.

14 Nisan 2010 Çarşamba, 14:59
Abone Ol google-news

Rusya'nın en önemli bale topluluklarından biri olan Moskova Grand Klasik Balesi Devlet Akademik Tiyatrosu "Natalia Kasatkina ve Vladimir Vasilev" bale sanatının en önemli klasik yapıtlarının çeşitlemelerinden (divertismanlarından), oluşan geceyle İstanbullu sanatseverlerin karşısına çıkacak. Gecenin solistleri, efsane Bolşoy Tiyatrosu'nun dünyaca ünlü yıldızlarından Andrey Uvarov, Elena Andriyenko ve Ruslan Pronin.
 

Önemli eserler

Moskova Grand Klasik Balesi Devlet Akademik Tiyatrosu gecenin ilk bölümünde Kuğu Gölü Balesi'nin 2. perdesini, ikinci bölümde ise: "Le Corsaire" , "Son Tango", "Melancholic Vals", "Swan Lake", "Spartacus" ve "Don Kişot" bale yapıtlarından çeşitlemeler (diverismanlar) sahneleyecek.

Bu yıl 40. yıldönümünü kutlayan Moskova Devlet Akademik Tiyatrosu Grand Klasik Balesi, 30 yılı aşkın bir süredir Natalia Kasatkina ve Vladimir Vasilev tarafından yönetiliyor. Topluluk, klasik, geleneksel ve modern öğeleri kaynaştıran, kendine özgü bale stili ile 1984 senesinde Moskova Devlet Akademik Tiyatrosu Grand Klasik Balesi unvanını aldı. Topluluk, her biri önemli ödüllere sahip dansçıları ile 30'dan fazla ülkeye başarılı turneler gerçekleştirdi.  Saat 20.00'de başlayacak konserlerin biletleri 19 ve 29 TL olarak açıklandı.