İstanbul'da kurbanlık satışları

İstanbul'da kurbanlık satış ve kesim alanlarında, fiyatların ilk günlere nazaran düştüğü görüldü.

30 Kasım 2009 Pazartesi, 10:38
Abone Ol google-news

İlk günlerde 550-600 TL olan küçükbaş hayvanlar 300-350 TL'ye satılırken, büyükbaş hayvanların ise en düşük fiyatları 1500 TL'ye kadar düştü. Bayramın ilk gününde 600 TL olan koyunu 350 TL'ye aldığını söyleyen Tarık Doğan, fiyatların düşeceğini tahmin ederek son güne kadar beklediğini ifade etti. Alican Eser de bayramın son günlerinde kurbanlıkların ucuzlayacağını düşünerek beklediklerini belirterek, ''Fiyatlar 350 TL'ye inmiş. Köye götürüyorlardı artık biz de ucuza aldık'' dedi.

Hakan Ölce adlı kurbanlık satıcısı da bayramdan bir ay önce medyanın bir oyun oynadığını ileri sürerek, ''Her esnafın 15-20 bin TL zararı var. Bu kadar insanı perişan ettiler. Dün de televizyonda koçlar 200 TL dediler. İnsanlar yağmurda buraya geldi, almadan gittiler perişan oldular. 60 tane hayvan getirdik. Her bir hayvandan 200 TL zararımız var. Bunları burada mikrop kaptığı için çiftliğe de götüremeyiz. Öteki hayvanlara bulaşır. Onun için mezbahaya götüreceğiz'' diye konuştu.

Kars'tan 60 tane büyükbaş getirdiğini ancak bunların 30'unu sattığını söyleyen Topçu Işık da ''Genelde satışlar iyi değildi. İlk gün çok iyi satış yaptık. Sonra satışlar durdu. Kurbanlıklar hep zararla gitti. İmkanlarımız iyi olduğu için biz zararına satmadık. Ama zararına satanlar oldu'' şeklinde konuştu. Öte yandan, kurban satış ve kesim alanlarının belediye ekiplerince iş makineleriyle temizlenmeye başladığı görüldü.