İstanbul'da semt semt başkaldırı

Halk Elmadağ, Harbiye, Pangaltı, Osmanbey, Şişli, Mecidiyeköy’de polis şiddetini protesto etti.

17 Haziran 2013 Pazartesi, 08:17
Abone Ol google-news

Taksim ve çevresini önceki geceden sabaha kadar gaza boğan polis, dün de gün boyunca demokratik haklarını kullanmak üzere sokağa çıkan yurttaşlara karşı terör estirdi. Şişli’deki sert müdahaleye karşın yurttaşlar 15 dakikada bir yeniden bir araya gelerek “Bu daha başlangıç, mücadaleye devam” sloganları attı. Taksim’e çıkan bütün yolları kapatan polis, yine Divan Oteli önünde konuşlandı. Polisin, Divan Oteli’ne sığınan direnişçilerin otelden çıkarılması için baskı yaptığı öğrenildi. Elmadağ, Harbiye, Pangaltı, Osmanbey, Şişli, Mecidiyeköy’de toplanan gruplar, orantısız güç kullanılarak TOMA’larla, Akrep’lerle, gaz bombalarıyla, plastik mermilerle dağıtıldı. Gösterilere, üzerlerinde polis olduklarına ilişkin hiçbir işaret bulunmayan sivil giyimli polisler de coplarla müdahale etti. İstanbul İl Jandarma Komutanlığı’na bağlı TOMA’lar da Mecidiyeköy’de hazır bekletildi. Polis, Harbiye çevresinde yurttaşları gaza boğarken Başbakan Erdoğan’ın “Milli İrade” mitingine İETT otobüsleri AKP’lileri taşıdı.

Boyalı plastik mermi kullanıldı

Divan Oteli içinde ve önünde beklemeye başlayan göstericilere polis dün saat 12.15 sıralarında bir anda müdahalede bulundu. Biber gazı, tazyikli su ile plastik mermilerle otel önünden dağıtılan gruplar, Elmadağ’dan Şişli’ye doğru kaçtı. Polisin boyalı plastik mermileri de kullanması dikkat çekti.

Divan Oteli’ne sığınan yurttaşlar saat 14.00 sıralarında, ağızlarında gazdan koruma amaçlı çeşitli maskeler, kafalarında baretlerle çıktılar. Yurttaşların Divan Oteli’nden çıkarılması için polisin baskı yaptığı iddia edildi. İstanbul’da protestolar ve polis müdahalesi, İstiklal Caddesi ve Harbiye-Mecidiyeköy ve çevresinde yoğunlaştı. Harbiye Orduevi önünde saat 09.00 sıralarında toplanan grup, yola barikat kurup polise havai fişek, bilye ve taş attı. Polisin müdahale ettiği göstericiler ara sokaklara kaçtı. Mecidiyeköy’de de çok sayıda jandarma ve polis ekibi ise olaylar nedeniyle hazır bekletildi.

AVM içinde eylemci avı

Mecidiyeköy’den Şişli’ye doğru yürüyen bir grup, Cevahir Alışveriş Merkezi önünde toplandı. Polis saat 13.45 sıralarında gruba müdahale etti. Polis Cevahir AVM’ye sığınan göstericilerin arkasından koşarak kapalı mekânda biber gazı kullandı. Alışveriş Merkezi’ndekiyurttaşlar, alkışlarla protesto etti, polisi yuhalandı. AVM içindeki halk, eylemcileri polise teslim etmedi. Polis, yurttaşların protestoları ve sloganları arasında Cevahir AVM’den çıktı.

Eli coplu siviller

Saat 15.00 sıralarında Şişli’de polisin müdahale ettiği grup “Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarıyla dağıldı. Gazetemizin Şişli’deki binasının bulunduğu Prof. Dr. Nurettin Mazhar Öktel Sokağı’nda resmi giyimli polislerin yanı sıra ellerinde coplarla sivil giyimli polisler de olaylara müdahale etmek üzere bekletildi. Cevahir AVM karşısında saat 16.00 sıralarında yeniden toplanarak Taksim’e yürümek isteyen gruba polis plastik mermilerle müdahale etti.

Beşiktaş’ta camiye gaz bombası

Beşiktaş Meydanı’nda saat 15.00 sıralarında toplanan ve aralarında Çarşı Grubu’nun da bulunduğu binlerce kişi, Teşvikiye üzerinden Taksim’e doğru yürümek istedi. Teşvikiye’de saat 16.40 sıralarında polis, yine gaz ve tazyikli su ile müdahale etti. Gruptan bazıları Teşvikiye Camii’ne sığındı. Polis, saat 16.47’de caminin içine de gaz bombası attı.

 

İlgili videolar için tıklayını:


VİDEO: KAŞIMPAŞA'DA ELİ SOPALI SALDIRGANLAR

VİDEO: POLİS, TÜRBANLI YURTTAŞA SALDIRDI

VİDEO: GAZETECİ GÖKHAN BİÇİÇİ BÖYLE GÖZALTINA ALINDI