İşte emeklilerin alım gücü araştırması

Türkiye İşçi Emeklileri Derneği (TİED) tarafından yapılan araştırmaya göre, son 10 yıllık dönemde işçi emeklilerinin taban aylığı bazı gıda maddeleri karşısında gerilerken, kuru fasulye karşısında arttı.

12 Ağustos 2009 Çarşamba, 07:58
Abone Ol google-news

Türkiye İşçi Emeklileri Derneği (TİED) Ankara Şube Başkanlığı'nca, Eylül 1999 ve Ağustos 2009 arasındaki yaklaşık 10 yılda işçi emeklisi taban aylığının alım gücündeki değişikliklere ilişkin bir araştırma yapıldı.

Araştırmada, dana eti, zeytin, kuru fasulye, mutfak tüpü gibi temel tüketim malları ile tüm tüketim mallarının fiyatlarını etkilediği gerekçesiyle benzin fiyatları dikkate alındı.

Araştırmaya göre, Eylül 1999'dan Ağustos 2009'a kadar taban emekli aylıkları yüzde 626 arttı. Buna karşılık 3,69 lira olan mutfak tüpünün fiyatı bu dönemde yüzde 1065 artış göstererek 43 liraya ulaştı. Araştırmada, ''Bir başka anlatımla, 1999 Eylül ayında 84 lira olan taban emekli aylığıyla 22,7 adet mutfak tüpü alınabilirken halen 632,60 lira olan taban emekli aylığıyla 14,7 adet mutfak tüpü alınabildiği'' kaydedildi. Araştırmada, ''geçen 10 yılda emeklinin mutfağından 8 tüp eksildiği'' değerlendirmesinde bulunuldu.

''Emekli aylıklarının alım gücünün dana eti ve zeytin gibi gıda maddeleri karşısında da gerilediği'' ifade edilen araştırmada, ''emeklilerin yüzünü kuru fasulye fiyatlarındaki gelişmelerin güldürdüğü'' kaydedildi.

Eylül 1999'da emekli aylığıyla yaklaşık 120 kilogram kuru fasulye alınabilirken bugün 140,5 kilogram alınabildiğine yer verilen araştırmada, emeklilerin alabildiği kuru fasulye miktarının 20,5 kilogram arttığına işaret edildi. Araştırmada, ''Bir zamanların gözde fukara yemeği olan kuru fasulye, yeniden bu niteliğini kazanmış görünüyor'' denildi.

 

Emeklilerden iftar çağrısı

TİED Ankara Şube Başkanı Recep Orhan, araştırmaya ilişkin değerlendirmesinde, ekonomik krizin emeklinin mutfağındaki yangını daha da körüklediğini savunarak, ''Mutfaktaki yangın tüm evi sardı'' dedi. Orhan, şunları kaydetti:
''Temmuz 2009 itibarıyla aylıklarımıza yapılan 11 lira tutarındaki artışla mübarek ramazan ayına girmeye hazırlanıyoruz. Verilen bu zam sadece 450-500 gram et almaya yetiyor. Oysa emekli her akşam televizyon ekranlarında pastırmalı, sucuklu iftar sofralarının kaça mal olduğu haberlerini izliyor. Bir yanda 5 yıldızlı otellerin iftar menülerini izlerken, emekli bu yıl da sadece kuru fasulyeye kaşık sallayacak. Zaten kazara 1 kilo et bulsa onu pişirecek tüpü bile alamayacak duruma geldik. Bu ramazan ayını, bize bu acı tabloyu yaşatanlar için edeceğimiz dualarla geçireceğiz. 'Allah tez zamanda onları da işçi emeklisi etsin' diye dua edeceğiz. Belki emekli olduklarında halimizi anlarlar.

Ayrıca bu ramazanda tüm milletvekillerimizi emeklinin ıstırabını anlamaları için her akşam bir emeklimizin evinde iftar yapmaya davet ediyoruz. Buyursunlar gelsinler ve sofralarımızı görsünler. Emekli zaten yıl boyu oruç tutuyor.''