İşte MGK'den çıkan karar

İstanbul'da yapılan Milli Güvenlik Kurulu toplantısı sona erdi. Harp Akademileri Komutanlığında, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında gerçekleştirilen toplantı, 6,5 saat sürdü.

24 Haziran 2010 Perşembe, 08:17
Abone Ol google-news

Devletin zirvesi yılda bir kez İstanbul'da toplanan MGK için Maslak'taki Harp Akademileri Komutanlığı'nda bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün başkanlığında toplanan MGK'ye Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, kurul üyesi bakanlar, kuvvet komutanları ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarı Muammer Güler katıldı.

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısının ardından yapılan açıklamada, "Terör örgütü ve yandaşlarının, ülkemizin birlik, beraberlik ve bölünmez bütünlüğünü hedef alan menfur saldırılarının devletimizin ve milletimizin kararlılığı karşısında hiçbir zaman amacına ulaşamayacağı konusundaki kat'i inanç ile bu alandaki mücadeleye bu tehdit bertaraf edilene kadar taviz verilmeksizin devam edileceği hususundaki irade teyit edilmiştir" denildi.

Toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada iç ve dış gelişmelerin detaylı şekilde ele alındığı ifade edildi. MGK açıklaması aynen şöyle:

"Milli Güvenlik Kurulu; 24 Haziran 2010 tarihinde İstanbul'da olağan toplantısını yapmıştır.
Toplantıda; ülke güvenliğini ilgilendiren iç ve dış gelişmeler detaylı şekilde ele alınmış, bu bağlamda;
Terör örgütü ve yandaşlarının, ülkemizin birlik, beraberlik ve bölünmez bütünlüğünü hedef alan menfur saldırılarının devletimizin ve milletimizin kararlılığı karşısında hiçbir zaman amacına ulaşamayacağı konusundaki kat'i inanç ile bu alandaki mücadeleye bu tehdit ve bertaraf edilene kadar taviz verilmeksizin devam edileceği hususundaki irade teyit edilmiştir.
Bu çevrede, 21 Haziran 2010 tarihinde gerçekleştirilen güvenlik toplantısında da belirtildiği şekilde, terörün istismar ettiği koşulların ortadan kaldırılmasına yönelik etkin çalışmalar da dahil, terörle mücadelenin, güvenlik, diplomatik, ekonomik, sosyal ve psikolojik tüm boyutları ayrıntıları bir şekilde değerlendirilmiş, alınmış ve alınacak çok yönlü ilave tedbirler üzerinde durulmuştur.
Halkımızın tahrikler karşısında devletine her şart altında göstermeye devam ettiği güven, sabır, metanet ve sergilediği sağduyu ile basın ve yayın organlarının bilgilendirme görevlerinin icrasında taşıdıkları rol ve sorumluluğun önemle altı çizilmiştir.
Öte yandan, insanlığa karşı bir suç niteliği taşıyan ve insan haklarının temelini teşkil eden yaşama hakkını alan terörle mücadelenin etkin suretle yürütülmesinde uluslararası işbirliğinin önemi vurgulanmış ve bu bağlamda, başta komşularımız olmak üzere tüm dost ve müttefik ülkelerin artan bir dayanışma sergilemeleri yönündeki çağrı dile getirilmiştir."

 

Profesyonel orduya geçilmesi kararı

Yaşanan terör saldırılarının ardından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün başkanlığında düzenlenen Güvenlik Zirvesi'nde alınan kararlar MGK'de değerlendirmeye alındı. Zirve'den çıkan öncelikli karar bölgedeki personel yapısının değerlendirilmesi konusuydu. Bu bağlamda uzun süredir gündemde olan profesyonel orduya geçiş konusunda gelinen nokta değerlendirildi.
 

İstihbarat gözden geçirilecek

MGK'nin gündeminde ABD ve Kuzey Irak'tan gelen istihbaratlar konusu da bulunuyor. Ayrıca kurulda Kuzey Irak yönetimine yönelik daha yoğun diplomatik girişimlerde bulunulması, terör kamplarının durumu ve muhtemel sınır ötesi harekat seçenekleri görüşüldü.
 

İsrail'e yaptırımlar

Kurulda terör olaylarının yanı sıra bir süredir ara verilen İsrail konusu da gündeme alındı. Gazze'ye insani yardım götüren Mavi Marmara gemisinin İsrail askerleri tarafından uğradığı saldırının ardından uygulanacak yaptırımlar konusu da MGK'da görüşüldü. İran'a yaptırım uygulanması konusunda BM'de hayır oyu verilmesinin ardından yaşanan gelişmeler de MGK'nin bir diğer konusuydu.

 

İLGİLİ HABER İÇİN TIKLAYINIZ:

MGK öncesi kritik toplantısı