İşte TFF'nin yabancı kararı

Süper Lig'de 2013-2014 sezonunda, yabancı oyuncu kontenjanı daha önceden açıklanan "6+0+4" statüsünde olacak.

05 Temmuz 2013 Cuma, 11:58
Abone Ol google-news

Türkiye Futbol Federasyonu'nun yabancı sınırlaması hakkındaki toplantısı sona erdi. Federasyon Başkanı Yıldırım Demirören, Spor Toto Süper Lig'de 2013-2014 sezonunda, yabancı oyuncu kontenjanı konusunda daha önceden açıkladıkları "6+0+4" statüsünde herhangi bir değişiklik yapılmayacağını açıkladı.

Yönetim Kurulu toplantısı sonrası basın toplantısı düzenleyen Başkan Yıldırım Demirören, "Geçen sezon yabancı konusuyla ilgili kulüplerimizle uzun uzun konuştuk. Bu sezon açıkladığımız sistemle ilgili hepsinin olurunu aldık. Bunun üzerine geçen sezon 13 Haziran'da kararımızı açıkladık. Yeni sezon öncesi 17 kulüp, bu kuralın değişmesi için bize müracaat etti. Bunu değerlendirdik. Bu sene futbol ligi, 6 yabancı sahada veya tribünde olarak devam edecek. Bu kararımızın sonuna kadar arkasındayız. Sadece 17 kulüpten gelen öneriyi değerlendirdik. Geçen sezon aldığımız karar da tamamen Kulüpler Birliği'nin bize yaptığı baskıdır. Geçtiğimiz sezona baktığımız zaman zaten çoğu kulübümüzün 4 yabancısı tribündeydi. Biz yabancı kuralını değiştirdiğimiz an bunu istemeyen kulüp Tahkim Kurulu'na başvurduğunda kara bozulur. Türk futbolu, daha beter bir kaosun içine girer" ifadelerini kullandı.

AB pasaportuna ret

Avrupa Birliği 'ne (AB) üye ülkelerin pasaportunu taşıyan oyuncuların yerli statüsünde oynaması konusunda Yıldırım Demirören, "Maalesef Türkiye , AB üyesi değil. AB üyesi olmayan bir ülke olan Türkiye, yabancı oyuncuları AB statüsünde oynatamaz. Bu başvuru da yönetimiz kurulumuz tarafından geri çevrili. Türk futboluna hayırlı olsun" dedi.


Haluk Ulusoy'a yanıt

TFF eski başkanlarından Haluk Ulusoy'un seçime gidilmesi halinde aday olacağına açıklamasının hatırlatılması üzerine Demirören, "Haluk Ulusoy'dan icazet alacak değilim. İcazet alacağım isimler vardır, ama bu isim Ulusoy değildir. Seçim sandıkta olur. Gelmesini de biliriz, gitmesini de. Türkiye'de bunlar bitti. Her şeyin bir kuralı var. Seçimle geldik, seçimle gideriz. TFF'de seçimler seçim zamanı sandıkta olur. Kulüpler bizleri beğenmiyorsa dertlerini sandıkta anlatırlar" dedi.


Avcı için ilginç sözler

TFF Başkanı, A Milli Takım Teknik Direktörü Abdullah Avcı konusunda ise "Abdullah Hoca'yı ben getirmedim. Göreve geldiğimde vardı. Adam harcamak kolay, adam kazanmak çok zor. Brezilya'ya gidemesek de görevde kalması lazım. Milli takımımızın hali belli. Brezilya'ya gidersek şansa gideriz. Keşke sabır gösterilse, Avcı ile devam etsek" şeklinde konuştu.


"İstifa etmeyeceğiz seçim 2015'te'
'

"Şunu da söyleyeyim, istifa etmeyşeceğiz. Seçim zamanı geldiğinden de federasyonda sandıklar konulur. Sonuna kadar buradayız. Seçim tarihi ise 2015".

"UEFA'nın adil olmasını bekliyoruz"

"Biz kulüplerimize hukuki olarak belge isterlerse yardımcı olabiliriz ama daha fazlasını yapamayız. Kulüpler kendi savunmalarını kendileri yapıyor ancak Steau Bükreş olayında olan örnek baz alınarak UEFA'nın adil olmasını bekliyoruz."