İtalya'dan CIA ajanlarına ağır ceza

İtalya'da Milano Temyiz Mahkemesi, 2003 yılında CIA ajanlarının düzenlediği bir operasyonla terör şüphelisi olarak İtalya'dan kaçırılan dönemin Milano imamı Osama Mustafa Hasan Nasr olayına ilişkin davada, dönemin CIA İtalya Şefi Jeffrey Castelli'ye 7 yıl hapis cezası verdi.

02 Şubat 2013 Cumartesi, 13:44
Abone Ol google-news

Milano Temyiz Mahkemesi, daha önce bir başka mahkemede diplomatik dokunulmazlıkları olduğu için beraat eden CIA mensupları Jeffrey Castelli, Bethnie Meduro ve Ralph Russomando hakkındaki kararları bozdu. CIA eski Roma şefi Castelli 7 yıl hapis cezası alırken, Meduro ve Russomando ise 6'şar yıl hapis cezasına çarptırıldı. Gıyaplarında yargılanan 3 Amerikalı istihbaratçının Avrupa'ya ya da İtalya'ya seyahat etmesi durumunda tutuklanma ihtimalleri var.

Mahkemenin bu kararıyla birlikte, 2003 yılında CIA ajanları ve İtalyan gizli servisinin işbirliğiyle terör şüphelisi olarak İtalya'dan kaçırılan dönemin Milano imamı Hasan Nasr olayında, İtalyan yargı organları tarafından cezaya çarptırılan CIA mensubu sayısı da 26'ya çıktı. Daha önce Eylül ayında İtalyan Yargıtay'ı Hasan Nasr'ın kaçırılmasında bizzat görev alan 23 ajanın, 7 ila 9 yıl arasında aldığı hapis cezalarını onamıştı.

17 Şubat 2003 tarihinde Milano'da, dönemin Milano imamı olan ve kamuoyunda Ebu-Ömer ismiyle bilinen Osama Mustafa Hasan Nasr terör şüphelisi olduğu iddiasıyla, CIA'ye mensup 23 ajan tarafından önce ABD'nin Avrupa'daki üslerine oradan da Mısır'a kaçırılmıştı.