İYİ Parti'den dikkat çeken Suruç açıklaması

Şanlıurfa'nın Suruç İlçesi'nde dün meydana gelen kanlı çatışmanın ardından hükümet yetkilileri PKK'yi işaret ederken, İYİ Parti Genel Sekreteri ve Parti Sözcüsü Aytun Çıray'dan dikkat çeken bir açıklama geldi. Çıray olayın ardından görüştüğü Şanlıurfa Valisi'nin kendisine "olayın PKK-AKP çatışması olmadığını" söylediğini açıkladı.

15 Haziran 2018 Cuma, 15:42
Abone Ol google-news

Şanlıurfa’nın Suruç İlçesi’nde dün yaşanan olayla ilgili olarak İYİ Parti de ilçeye bir heyet gönderdi. İYİ Parti Genel Sekreteri ve Parti Sözcüsü Aytun Çıray yaptığı açıklamada, “Kamuoyuna ‘PKK’lılar AKP’lilere saldırdı’ olarak yansıyan olaylarda 3 vatandaşımız hayatını kaybetmiş ve 9 vatandaşımız da yaralanmıştır. Olayın hemen ardından farklı kaynaklardan farklı haberler paylaşılmaya başlanmış ve vahim iddialar da gündeme gelmiştir” dedi.

"OLAY PKK-AKP ÇATIŞMASI DEĞİL"

Çıray birbirinden çok farklı bu bilgiler üzerine gece 01.27’de Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin’i arayarak, konu hakkında detaylı bilgi istediğini Erin'in de kendisine, “olayın PKK-AKP çatışması olmadığını, detaylı incelemelerin sürdüğü” söylediğini belirtti. Açıklamada, aynı bilginin Şanlıurfa Valiliği resmi sitesinde de paylaşıldığı ifade edildi.

‘HÜKÜMET SEÇİM GÜVENLİĞİNİ SAĞLAYAMIYOR’

Seçim çalışmalarının başlamasıyla birlikte Türkiye’nin pek çok ilinde İYİ Parti ve diğer muhalefet partilerinin stantlarına, seçim irtibat büroları ve partililerine yönelik çeşitli saldırılar düzenlendiği ve seçim çalışmalarının güvenliğini sağlayamayan hükümetin ‘acz içindeki tutumu nedeniyle’ benzer olayların sürdüğü ifade edilen açıklamada, “İYİ Parti olarak, bayramların maneviyatımıza kattığı kardeşlik ruhuyla milletimizi sağduyuya ve sükûnete davet ediyoruz. İnsan canının tüm maddi değerlerin üzerinde olduğu bilinci ile hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, ülkemize huzur ve barış diliyoruz. Bu vesile ile konunun ve iddiaların incelenmesi ve milletimize en doğru bilginin verilmesi için İYİ Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Meral Akşener tarafından Şanlıurfa’nın Suruç ilçesine İYİ Partililerden oluşan bir inceleme heyeti gönderilmiştir. Heyetimizin yapacağı inceleme sonucunda toplanan bilgiler kamuoyu ile tarafsız olarak paylaşılacaktır” denildi.

<haber-yatay:998532,998093,998411,998145>