Japon gazeteci öldü, Türk muhabir kayıp

Suriye'nin Halep kentinde gazeteciler saldırıya uğradı. Saldırıya uğrayan araçta Japon gazeteci yaşamını yitirdi. Biri Türk üç gazeteciden ise haber alınamıyor.

21 Ağustos 2012 Salı, 07:24
Abone Ol google-news

Şeker Bayramı'na rağmen Suriye'de şiddet tüm hızıyla devam ediyor. Suriye'nin Halep kentinde şiddetin hedefinde bu kez yabancı gazeteciler vardı. Saldırıya uğrayan bir araçta Japon gazeteci Mika Yamamoto hayatını kaybetti. Araçta biri Türk üç gazeteciden ise haber alınamıyor.

Japonya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Suriye'nin Halep kentinde çatışma ortasında kalan 45 yaşındaki Japon gazeteci Mika Yamamoto'nun yaşamını yitirdiği açıklandı.

ABD sermayeli Arapça yayın yapan El Hurra televizyonu ise, Halep'te seyir halindeki bir araçta, dört gazetecinin Özgür Suriye Ordusu giysileri giymiş kişiler tarafından saldırıya uğradığını duyurdu.

Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Özgür Suriye Ordusu, gazetecilerin saldırıya uğramasıyla ilgileri olmadığını belirterek, Esad rejimi yanlılarını suçladı.

Japon gazeteci Yamamoto'nun öldüğü saldırıda, bir Türk muhabirle birlikte iki Arap gazeteci de kayıp. Haber alınamayan Arap gazetecilerden birinin Lübnanlı olduğu belirtildi.

 

Japon gazetecinin cenazesi Kilis'e getirildi

Suriye'de öldürüldüğü açıklanan Japon gazeteci Mika Yamamoto'nun (45) cenazesi Kilis'e getirildi. Yumamato'nun cenazesi dün gece Öncüpınar Gümrük Kapısı'ndan geçirildikten sonra Kilis Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı. Japon gazetecinin cenazesi, Gaziantep Adli Tıp Kurumu Otopsi Merkezi'nde yapılacak otopsisinin ardından ülkesine gönderilecek. Yumamoto'nun cenazesinin Türkiye'ye muhaliflerin yardımı ile getirildiği ve yanında gazeteci eşinin de bulunduğu bildirildi.

Öncüpınar Gümrük Kapısı'ndan dün gece geçirildikten sonra Kilis Devlet Hastanesi morguna kaldırılan Japon gazetecinin cenazesi, Adana Adli Tıp Kurumu Morgu'na getirildi.

Bu arada Japonya'nın Ankara Büyükelçiliği yetkililerinin, Adli Tıp Kurumu'nu arayarak bilgi aldıkları öğrenildi.

Yamamoto'nun cenazesi, yapılacak otopsisinin ardından ülkesine gönderilecek.

Öte yandan Japonya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Masaru Sato, Japon Press için çalışan kadın gazeteci Mika Yamamoto'nun Suriye'de görev esnasında öldürüldüğünü belirtmişti.
Yamamoto, Afganistan ve Irak savaşlarını izlemiş deneyimli gazeteciydi.