'Kaçak Saray'ın iftar masasının maliyeti 87 bin 653 kişinin fitresi

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Cumhurbaşkanlığı sarayında din adamlarına verilen iftar yemeğindeki masanın maliyetine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

23 Haziran 2015 Salı, 13:42
Abone Ol google-news
Candan, "Kaçak Saray'da 29 kişilik  iftar masasının maliyeti 87 bin 653 kişinin fitresi" dedi.

 "HOLLANDA'DAN GELEN BİR GÜLÜN MALİYETİ BİR KİŞİNİN FİTRESİ"

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın lüks ve şatafatın simgesi haline geldiğinin ileri süren Candan şöyle devam etti: "Gecekonduda iftar açan yöneticiden, Kaçak Saray'da, lüks altın şeritli logolu tabaklarda, altın varaklı bardaklarda, tabak altı ve ekmek altı gümüş suplalarda, iftar açan bir süreçle karşı karşıyayız. Halka ait olan alanda, hukuka rağmen vasiyete rağmen hukuksuz bir şekilde inşaa edilen kaçak sarayda  87 bin 653 kişinin fitresine bedel bir iftar masası ile karşı karşıyayız. Kent izleme merkezi uzmanlarımızı tarafından yapılan tespitlerde, güller Hollanda'dan geliyor, masada yaklaşık 400 adet gül var, hepsi standart, yaprakları pürüzsüz, tanesi yaklaşık 12 TL civarında. Bir gülün maliyeti bir kişinin fitresi. Bunu ne halkımız ne biz kabul ederiz."

Saray'daki masa da masa ha! 6,5 milyon lira

"MASA ÖRTÜSÜNÜN İŞÇİLİK VE KUMAŞ MALİYETİ 13.800 LİRA"

Candan, "Masa örtüsü altılığı 70 metrekare civarında üst kapak 45 metrekare dersek toplam 115 metrekarelik bir masa örtüsü karşımıza çıkıyor. İki odalı bir evin metrekaresi kadar, masa örtüsü var. Masa örtüsünün işçilik ve kumaş maliyeti 13.800 lira. Atatürk Orman Çiftliği'ndeki talana ortak olan herkes o büyük gün geldiğinde, yargı önünde hesap verecektir"  dedi.