"Kaddafi güçleri, tutuklulardan bazısını öldürdü"

Uluslararası Af Örgütü, Libya lideri Muammer Kaddafi'ye bağlı güçlerin, başkent Trablus'ta iki kamptaki tutuklulardan bazısını öldürdüğünü bildirdi.

26 Ağustos 2011 Cuma, 17:05
Abone Ol google-news

Merkezi Londra'da bulunan örgütten yapılan açıklamada, kaçmayı başaran bazı tutukluluların, Kaddafi'ye bağlı güçlerin bu hafta kamplardan birinde tutuklulara nasıl el bombası attığını ve ateş ettiğini anlattığı belirtildi.

İlk olayın salı günü başkentin güneybatısındaki Hilit El Fercan'daki askeri kampın muhafızlarının kapıların açık olduğunu söylemesinden sonra 160 kadar tutuklunun kaçmaya başlaması sırasında meydana geldiği ifade edildi.

Kaç kişinin kurtulduğunun bilinmediği, ancak en az 23'ünün kaçmayı başardığı, bunlardan 4'ünün Trablus'taki hastanede tedaviye alındığı kaydedildi.

Tutuklular kaçarken iki muhafızın el bombaları atarak ateş açtığı kaydedildi.

Kamptan kaçanların ifadesine göre, Hilit El Fercan'ın 5 kilometre uzağındaki Kasr Ben Gaşir kampında ise muhafızlar hücrede tutulan 5 kişiyi vurarak öldürdü.

Her iki askeri kampın da Muammer Kaddafi'nin oğlu Hamis Kaddafi'nin komutanı olduğu tugay tarafından kullanıldığı belirtiliyor.

Af örgütünün açıklamasında, "Kaddafi'ye bağlı birliklerin tutukluların öldürülmesine derhal son vermesi ve tarafların, kendi denetimlerindeki tutuklulara zarar gelmemesini taahhüt etmesi gerektiği" kaydedildi.

Af Örgütü, hangi taraf olursa olsun tutukluların öldürülmesi ya da bunlara işkence edilmesinin savaş suçu olduğunu vurguladı.