Kadıköy'de TOMA'lı müdahale

Kuzey Ormanları Savunması, Kent Hareketleri, Forumlararası Kentsel Dönüşümle Mücadele Grubu'nun öncülüğünde Kadıköy'de Kent Mitingi düzenlendi.. Polis bazı gruplara biber gazı ve tazyikli suyla müdahalede bulundu.

22 Aralık 2013 Pazar, 11:58
Abone Ol google-news

İstanbullular yağmaya ' dur' demek için buluştu... Kuzey Ormanları Savunması, Kent Hareketleri, Forumlararası Kentsel Dönüşümle Mücadele Grubu'nun öncülüğünde Kadıköy'de miting düzenlendi.


"Yağmaya Karşı Haydi İstanbul'u Savunmaya" sloganıyla yapılan mitinge katılan binlerce kişi, Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi önü ile Söğütlüçeşme'de bir araya geldi.  İki ayrı koldan Kadıköy Meydanı'na doğru yürüyüşe geçen grup, "Evime, kentime, mahalleme, parkıma ve ormanıma dokunma", "Evimi yıkanın villasını yıkarım", "Afet değil talan yasası", "Barınma hakkımız satılamaz", "Sermaye defol, İstanbul bizim" yazılı pankart ve döviz taşıdı.

Son günlerine en önemli gündem maddesi olan 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonu da mitinge katılanların slogan ve pankartlarında büyük oranda yer aldı.

Yol boyunca "Çevre talanına son", "Ormanları koruyacağız", "Temiz su hakkımız" şeklinde sloganlar atan katılımcılar, eşliğinde halay çekti.
Kadıköy Meydanı'na ulaşan katılımcıların, hükümeti eleştiren pankart ve döviz taşıdıkları görüldü. Katılımcılar sık sık "Hükümet istifa", "Yolsuzluğa, yağmaya, rüşvete son", "Birlikte yaptınız birlikte hesap vereceksiniz", "Halk yolsuzluğun hesabını soracak" sloganları attı. Miting nedeniyle yoğun güvenlik önlemi alan polis, meydana giriş çıkışları araç trafiğine kapattı.

 

TOMA'LI MÜDAHALE GECİKMEDİ

Miting devam ederken polis saat 14:30 civarında bazı gruplara biber gazı ve tazyikli suyla müdahalede bulundu. Polisin sıktığı gazdan etkilenenler çevredeki iş yerlerine sığındı. Bazı vatandaşların gazdan etkilenerek fenalaştığı ve hastaneye kaldırıldığı görüldü. Belli bir süre devam eden gerginliğin ardından polis geri çekildi ve grup meydana doğru gelmeye başladı. Miting programı başlarken, açılış konuşmaları yapıldı, şarkılar söylendi. Alana girişler devam ederken kürsüde ise miting şarkıları çalındı.


 

 

 

 

 

 

 

 
İstanbul kent mitingi: En az 3 ağaç - FOTO GALERİ

'YOLSUZLUK OPERASYONU'NA ORANTISIZ ZEKA

ELİAÇIK'TAN ERDOĞAN'A YANIT

'İKTİDAR YOLSUZLUKLA YOĞRULMUŞ'

'BAŞBAKAN İLE SARRAF TANIŞIYOR' İDDİASI