Kadın ölümleri erkeklerden fazla

Ölüm oranı kadınlarda erkeklerin üzerinde seyrediyor. Ölümler Doğu Asya'da doğum sırasında, Afrika'da ise yetişkin evrede kadınları yakalıyor.

30 Eylül 2011 Cuma, 08:05
Abone Ol google-news

Dünya Bankası’nın 19 Eylül'de yayımlanan yıllık Dünya Kalkınma Raporu’na göre Çin’de doğumda kız çocuk ölümleri erkeklere oranla dörtte bir oranında daha fazla.

Bu rakam 1990 yılından sonra 890.000’den 1.1 milyona ulaşmış bulunuyor. Bu rakamlar Çin’deki doğumlarda normal cinsiyet oranı korunmadığı için dünyaya gelme şansını yitirmiş kız bebek sayısıdır. Çin’de normal olarak 105 erkeğe karşın 100 kız bebek doğar. Ne var ki gerçekte bu böyle olmuyor, çünkü anne karnında cinsiyeti belirlenen kızların dünyaya gelmesi kürtaj yolu ile engelleniyor. Kürtaj ile anne karnında yaşamına son verilen bebek sayısı, kız ölümlerinin erkeklerden fazla olmasının en büyük nedeni. Ne var ki Afrika’da doğurgan yaştaki kadınlar arasında diğer nedenlere bağlı ölümler de giderek artıyor. Afrika’da 15 ile 49 yaş arasındaki kadınlarda, erkeklere göre daha fazla olan ölüm oranı (zengin ülkelerdeki kadın ölümleri ile karşılaştırıldığında) 1990 ile 2008 arasında %150 artmış bulunuyor. Yine Afrika ülkelerinde HIV-AIDS’e bağlı ilave kadın ölümleri ise aynı dönemde %760 oranında arttı. Özetle kadınlarda erkeklerin üzerinde seyreden ölüm oranı Doğu Asya’da doğum sırasında, Afrika’da ise yetişkin evrede kadınları yakalıyor.