Kadınlar daha temiz

BM tarafından hazırlanan bir rapora göre kadınlar, çevreyi erkeklerden daha az kirletiyor.

18 Kasım 2009 Çarşamba, 12:35
Abone Ol google-news

BM Nüfus Fonu (UNFPA) tarafından hazırlanan ve Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'nün (OECD) geçen yıl yaptığı bir araştırmaya dayandırılan raporda, sanayileşmiş ülkelerde kadınların erkeklere oranla çevre dostu ürünleri daha çok kullandıkları ve çöpleri daha çok dönüştürme eğiliminde oldukları vurgulandı.

"Kadınlar, Nüfus ve İklim" adlı raporda, bu konuda çok fazla araştırma yapılmadığı, ancak ABD'de bu konuda yapılan araştırmaların kadınların çevre dostu ürünleri erkeklerden daha çok satın aldığını doğruladığı belirtildi.

Rapora göre, Avustralya'nın Sydney kentinde geçen yıl yapılan araştırma da kadınların iklim değişikliklerinin değişik etkilerine karşı erkeklerden daha duyarlı olduklarını gösteriyor.

Raporda, gelişmekte olan ülkelerde ve sanayileşmiş ülkelerde erkeklerin daha sık otomobil ve uçak kullanması nedeniyle kadınların hava kirliliğine daha az yol açtığı belirtildi, ancak bunun kadınların çevre için hareket etmelerinden çok, erkekler ve kadınlar arasındaki maddi imkan farkından kaynaklandığı ifade edildi.