Kafkasların yaşam iksiri kefir

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi'nce Kafkasya'da yüzyıllardır sağlıklı yaşam iksiri olarak tüketilen ''kefir'' üretimine başlanıldığı belirtildi.

01 Eylül 2011 Perşembe, 12:54
Abone Ol google-news

Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Kuran yaptığı açıklamada, fakülte olarak tamamen organik olarak kefir üretimine başladıklarını söyledi.
Kefirin sağlık açısından sayılamayacak kadar çok faydasının bulunduğunu belirten Kuran, şu bilgileri verdi:

''İçimi ve hazmı çok kolay olan kefir, hücre yenileme özelliğine sahiptir. Kefirin özellikle bağırsaklardaki maddelerin küreselleşmesini önlediğinden ömür uzatıcı olduğuna da inanılır. Kafkasya'daki insanlar kefirin faydalarını bildiklerinden yüzyıllardır tüketmektedir. Kefir Kafkas halkı için yaşam iksiridir. Protein, yağ, laktoz ve mineraller bakımından hayli zengindir. İlaç tedavisi kesilmeden kullanıldığı zaman kandaki kötü kolesterolü azaltır, idrarı sulandırır, vücuttan atılması gereken maddelerin gidişini kolaylaştırır. Bağırsak hareketlerini hızlandırır. Bulaşıcı, sarılık, eklem hastalıkları, ishal, kabızlık, idrar torbası hastalıklarına iyi gelir. Hazmının kolay, proteince zengin oluşu nedeniyle kefir, hastalar ve çocuklar için önemli bir besin kaynağıdır. Bu nedenle insan sağlığı açısından sayılamayacak kadar çok faydası olan bu özellikli içeceği insanlarımıza sunmak istedik. Fakültemizde düzenli olarak kefir üretimi yapıyoruz.''

Amaçlarının ticari kazanç olmadığını, bilimsel araştırma ve uygulama kapsamında üretim yaptıklarını belirten Kuran, ''Kefirin şişesini 1 liradan satıyoruz. Ticari beklentimiz yok'' dedi.