Kalp hastaları arttı... Risk büyük, yürüyüş ilaç

Gelişmiş ülkelerde kalp hastalığı riski azalırken Türkiye’de ise obezite, hipertansiyon, kolesterol, hareketsizlik sigara kullanımı yüzünden bu risk arttı.

21 Mart 2019 Perşembe, 21:40
Abone Ol google-news

TKV Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ali Serdar Fak, “Kalp ve damar hastalıklarından korunmak için tuz tüketimi azaltılmalı, fiziksel aktivite artırılmalı, tansiyon kontrol altına alınmalı, sigaradan uzak durulmalı, sağlıklı beslenilmeli. Araştırmalar işine özel aracıyla gitmek yerine, yürüyerek, toplu taşıma ya da bisikletle gidenlerde kalp-damar hastalıkları görülme riskinin yarı yarıya azaldığını ortaya koyuyor” dedi.

Gençler ve çocuklar

Şişli’deki Türk Kalp Vakfı (TKV) binasında dün yapılan toplantıda kalp ve damar hastalıkları konusu ele alındı. Burada konuşan Fak, “Türkiye’de biz daha hızlı yaşlanıyoruz. Yüksek tansiyon, kilo, kolesterol, hareketsizlik, hava kirliliği ve stres gibi faktörler kalp hastalıkları üzerinde olumsuz faktörler. Özellikle gençlerde ve çocuklarda bu problemler giderek artıyor” diye konuştu.
TKV Başkanı Kenan Güven ise, Avrupa Birliği Sivil Toplum Diyaloğu Programı’na kabul edildiklerini ve bu kapsamda İtalyan Kalp Vakfı işbirliği ile Batman’da 170 okuldaki öğrencilerin ailelerini, kalp ve damar hastalıklarına karşı bilgilendirme toplantıları yapacaklarını söyledi. Hedef 50 bin aileye ulaşmak.