Kanser hastaları çocuk sahibi oluyor

Kanser teşhisi konulduktan sonra gördükleri tedaviyle kısırlık riski artan hastaların, dondurulmuş embriyo sayesinde çocuk sahibi olabilecekleri öğrenildi.

31 Aralık 2012 Pazartesi, 11:51

Konya Eurofertil Tüp Bebek Merkezi Medikal Direktörü, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Fuat Ali, kanser teşhisi konulan kişiye kemoterapi ve radyoterapi gibi çeşitli tedaviler uygulandığını söyledi.

Bu durumun kısırlık riskini de beraberinde getirdiğini belirten Ali, evli ve bekar olan kişilere yönelik uygulanan sperm ve yumurta dondurma işlemi ile bu kişilerin de çocuk sahibi olabileceklerine dikkati çekti.

Evli olmayanların sperm ve yumurtasını, evli olanların da embriyolarını eksi 196 derecede dondurduklarını ifade eden Ali, şunları kaydetti:

''Uygulanan kanser tedavisi sona erdiğinde hastanın vücudunun zararlı maddeleri atmasını bekliyoruz. Daha sonra da dondurulan embriyo, sperm ve yumurtaları rahme yerleştiriyoruz. Bu şekilde sperm ve embriyo kaybı çok az oluyor. Kanser teşhisi konulan hasta tedavi görmeden önce gerekli merkezlere başvurmalıdır. Yoksa başarı oranı çok düşük olur. Üreme bu şekilde garanti altına alınıyor. Yapılan işlem kanser hastalarının çocuk özlemine son veriyor''