Karadeniz'in genç sesleri Favela'da

Türkiye'nin dört bir yanında yaşam alanlarına karşı yürütülen yıkım politikalarına karşı yükselen isyan sesleri her geçen gün daha da artıyor. Bu sesin öncülerinden biri olan Karadeniz İsyandadır Platformu, 24 Mayıs'ta İstanbul'da "Karadeniz İsyan ve Dayanışma Konseri" düzenliyor.

24 Mayıs 2013 Cuma, 13:47
Abone Ol google-news

Ekolojik Yıkıma Karşı Dik Oyna!" başlığını taşıyan etkinlikte Ayşenur Kolivar, Selçuk Balcı ve Viramosa sahne alacak. Ezgi Mete ve Yağmur Sakarya'nın da tulumlarıyla renklendireceği konser öncesi Karadeniz İsyandadır Platformu'ndan yapılan çağrı açıklamasında “Horon direnmektir, horon isyandır dememizin üstünden tam iki yıl geçti. İki yıl içerisinde yaşam alanları için direnen yüzlerce insan hakkında davalar açıldı, doğaya ve yaşama sahip çıkanlar “suçlu” ilan edilip soruşturmalara, gözaltılara, tutuklamalara ve yargılanmalara maruz bırakıldı. Yine bu iki yıl içerisinde toprağını, suyunu ve havasını savunanlar, şirketleri koruyanların polis copu, gaz bombası, silah dipçiği ile tanıştırılıp; korkutulmaya ve yıldırılmaya çalışıldı.

Bizler hala dağların doruklarından kopup gelen dereler gibi ritim tutuyoruz köylerde, şehirlerde ve sokaklarda. “Korkmadık, bezmedik ve hala buradayız” diyoruz. Doğa bizlere şimdi daha güçlü, şimdi daha yüksek bir sesle “komut” veriyor: DİK OYNA!” denildi. Karadeniz'de İsyan ve Dayanışma Konseri: Dik Oyna! kapsamında Selçuk Balcı, Ayşenur Kolivar, Viramosa, tulumlarıyla Ezgi Mete ve Yağmur Sakarya bu akşam sizlerle olacak.