Karagöz çocuklara grip önlemlerini anlatacak

Van Valiliği'nin organizasyonuyla İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Van Şehir Tiyatrosunca hazırlanan ''Karagöz Yaşıyor'' adlı oyunla öğrenciler, domuz gribi konusunda bilinçlendiriliyor.

12 Kasım 2009 Perşembe, 15:48
Abone Ol google-news

Van Şehir Tiyatrosu oyuncularının rol aldığı oyunun prömiyeri, Karşıyaka Mahallesi'ndeki Birol Emil İlköğretim Okulu'nda yapıldı. Oyunda Hacivat, domuz gribi belirtileri gösteren Karagöz'e alması gereken önlemleri anlatıyor.

Prömiyere katılan Vali Münir Karaloğlu, öğrencilerin oyun sayesinde domuz gribinin yanı sıra çevre bilinci gibi konularda bilgi sahibi olacağını belirterek, şöyle konuştu:

''Domuz gribi, dünya ve Türkiye'yi etkisi altına alan bir salgın hastalıktır. Bundan korunmak için oyunda da belirtildiği gibi temizliğe dikkat edeceğiz. Korunma yollarını öğreneceğiz ve kendimizi koruyacağız. Paniğe kapılmadan, fazla abartmadan ama tedbirlerini de alarak hastalıktan korunmaya çalışacağız.''

Kültür ve Turizm Müdürü Zeki Taştan ise ildeki bütün okullarda bu oyunun gösterileceğini söyledi.

Oyun sırasında elektriğin birkaç kez kesilmesi üzerine, el fenerleri kullanılarak temsil tamamlandı. Oyunun ardından lavaboya giden öğrenciler, ellerini sıvı sabunla yıkadı.