Karzai, Taliban ile görüşmelerden ümidini kesti

Yıllardır Taliban hareketini siyasi platforma çekmek isteyen ve bunun için görüşmeler yapılması girişiminde bulunan Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, artık direniş hareketiyle görüşme girişimlerinde bulunmanın beyhude olduğunu söyledi.

01 Ekim 2011 Cumartesi, 16:24
Abone Ol google-news

Karzai'nin basın bürosundan dağıtılan video kaydında, Taliban ile görüşme girişimlerinin yararsız olduğu belirtilerek, bunun yerine diyalog çabalarının komşu Pakistan ile yürütülmesi gerektiği kaydedildi. Karzai, bir intihar komandosunun Afganistan Yüksek Barış Konseyi Başkanı Burhaneddin Rabbani'yi 20 Eylül'de evinde öldürmesinden sonra görüşlerinin değiştiğini ifade etti.

"Onların elçileri geliyor ve öldürüyor. Biz kiminle barış yapacağız" diyen Karzai, Taliban'ın liderini kastederek, "Molla Muhammed Ömer'i bulamadım. O nerede? Taliban konseyini bulamadım, nerede?" ifadelerini kullandı.

Taliban liderlerinin çoğunun Pakistan'da yaşadığı düşünülüyor. Hareketin "Ketta Şurası" olarak bilinen yönetim konseyi Pakistan'ın güneyindeki Ketta kentinde bulunuyor. Pakistan hükümetinin Taliban örgütüne barınma imkanı sağladığı ve grubu etkisi altına aldığı ileri sürülüyor.

Amerikalı yetkililer geçen hafta Pakistan istihbarat servisini El Kaide ve Taliban ile bağlantılı Hakkani örgütüne yardım etmekle suçlamıştı. Merkezi Pakistan'daki Hakkani örgütü, Afganistan'da en büyük güvenlik tehditi olarak görülüyor.