Kastamonu'da ölü doğan 32 tırnaklı oğlak şaşırttı

Kastamonu'nun Küre ilçesinde ölü doğan 32 tırnaklı oğlak, görenleri şaşırttı.

01 Mart 2015 Pazar, 16:18
Abone Ol google-newsAlınan bilgiye göre, iki gündür doğum yapamayan keçi, sahibinin isteği üzerine Veteriner Hekim Muhammet Coduroğlu tarafından ameliyata alındı. Keçinin karnından 32 tırnaklı oğlak ameliyatla ölü çıkarıldı.

Coduroğlu, bir ayda 4 sakat doğum gerçekleştirdiğini söyledi.

Benzeri vakaların sebebinin viral hastalıklar veya rastgele kullanılan zirai ilaçlar, gübreler ve bitkiler olabileceğine dikkati çeken Coduroğlu, "En önemlisi, 5 yıl öncesinde ilçemizde tespit ettiğimiz, numune gönderdiğimiz ve diğer illerde de yoğun şekilde ortaya çıkan akabane virüsünün tekrar musallat olabileceğidir. Akabane hastalığı, görüldüğü bölgede 5 yıl sonra tekrar çıkabilmektedir. Bu vakayla bir ayda içinde dördüncü kez anaç koyun ve keçiler, sakat yavru nedeniyle doğum yapamadı. Bunlardan 3'ünü sezaryenle aldık" şeklinde konuştu.

Coduroğlu, "Akabene hastalığı, ilkbahar-yaz aylarında sineklerle bulaşması nedeniyle dış parazit ilaçları bilinçli ve düzenli kullanılmalıdır" diyerek, "Anaçlarda belirti göstermeyen hastalık, doğan yavrularda körlük, eklem bozuklukları, beynin su toplaması, beynin küçük ve gelişimini tamamlamamış olması, emme, yürüme bozukluğu, çenede kısalık, dişlerin eksikliği ya da farklı şekilde dizilmesi gibi belirtilerle kendini gösterir. Yavru atma, çoğunlukla söz konusu olmakla birlikte, anormal yavrular nedeniyle güç doğumlar da söz konusu olabilir. Yetiştiricilerin yavru suları geldikten sonra dikkatli olması gerekir" ifadesini kullandı.