"Kentsel dönüşüm İstanbul'u tahrip ediyor"

Uluslararası Hak İhlalleri İzleme Merkezi (UHİM) İstanbul'un bazı bölgelerinde sürdürülen ''kentsel dönüşüm'' projelerinin şehir hayatını tahrip ettiğini savundu.

14 Ekim 2011 Cuma, 14:49
Abone Ol google-news

UHİM'den yapılan yazılı açıklamada, insanlık tarihinin bilinen en eski dönemlerinden bugüne kadar dünyanın en önemli şehirlerinden ve önemli yerleşim birimlerinden biri olan İstanbul'un, yönetiminde söz sahibi olan kişi ve kurumlar tarafından tahribata zemin hazırlayan uygulamalarla karşı karşıya kaldığı iddia edildi.

"İstanbul'da yaşayan milyonlarca insanın da bu süreçte pay sahibi olduğuna tanıklık ediyoruz'' ifadesinin kullanıldığı ve vatandaşların İstanbul'da yaşıyor olmanın verdiği sorumluluk bilincini taşımadığının savunulduğu açıklamada şu ifadeler kullanıldı:
''Şikayet ediyoruz, yazılı tarih öncesi dönemlerden Bizans'a, Osmanlı'dan Türkiye Cumhuriyeti'ne kadar, İstanbul'u imar eden, koruyan ve kollayan tüm devlet yöneticilerine, Jüstinyen'e, Fatih Sultan Mehmet'e, Mimar Sinan'a... Şiirlerinde İstanbul'un güzelliklerini anlatan, İstanbul'a duyduğu hayranlığı dile getiren Baki'ye, Nedim'e, Şeyh Galib'e, Yahya Kemal'e, Necip Fazıl'a, Orhan Veli'ye, Bedri Rahmi'ye, Nazım Hikmet'e, Sezai Karakoç'a...
Eserleri ve fikirleriyle yozlaşmanın, bozulmanın, tahribatın karşısında duran ve içinde yaşadığı toplumu da bu yönde harekete geçmeye çağıran Turgut Cansever'e, Sedad Hakkı Eldem'e, Ekrem Hakkı Ayverdi'ye, Abdülhak Şinasi Hisar'a...''