'Keyfi terörizm suçlamalarıyla 4 bin kişi tutuklu'

KCK operasyonları adı altında gerçekleştirilen tutuklamalar yabancı basında yankılanmaya devam ediyor.

29 Aralık 2011 Perşembe, 10:38
Abone Ol google-news

İngiliz Guardian gazetesi, "Tutuklamalar ve şiddet Kürt genç kuşağın radikalleşmesi tehdidini yaratıyor" diyerek, insan hakları örgütlerinin Türkiye'deki terör yasalarının keyfi kullanımı konusundaki endişelerini tekrar tekrar vurguladıklarını kaydetti. Gazete, KCK operasyonlarında tutuklanan Diyarbakır'da bir ilçenin belediye başkanı Abdullah Demirbaş'ın, "PKK'ya katılan oğlum bana 'Sen siyaset yapmaya çalışırken ne olduğunu görüyorsun. Bu devlet siyasetten anlamıyor sadece silahlardan anlıyor' dedi" görüşüne yer verdi.

Guardian, "Türkiye'de Kürtler: Tutuklamalar ve şiddet bir kuşağın radikalleşmesi tehdidini yaratıyor" başlığıyla yayınladığı Constanze Letsch imzalı geniş haberinde, "Arap Baharı'nın başlangıcından bu yana Türkiye'nin Orta Doğu demokrasileri için örnek alınacak bir tasarı gibi destekleniyor ancak çok sayıda gözlemci, Türkiye'nin Kürt azınlığına tehditleri nedeniyle Türkiye'nin 'rol modelliğinin' doğru olup olmadığını sorguluyor" diye yazdı.

"Keyfi terörizm suçlamalarıyla 4 binden fazla kişi tutuklandı"

Diyarbakır'da bir motorsiklet sepetinde eğlenen çocukların fotoğrafına yer verilen haberde, 2011'de 4 binden fazla kişinin "keyfi terörizm suçlamalarıyla" tutuklandığı iddia edildi ve bunların arasında düzinelerce gazetecinin olduğu öne sürüldü.

Gazete, milletvekilleri, belediye başkanları, akademisyenler ve insan hakları aktivistlerinin de bulunduğu "Kürtlerin kitlesel yargılanmasına" ilişkin ayrıntılara yer verirken, insan hakları örgütlerinin Türkiye'deki terör yasalarının keyfi kullanımı konusundaki endişelerini tekrar tekrar vurguladıklarını kaydetti.

"Türkiye'deki yasalar siyasi faaliyetlerle terörizm arasında ayrım yapmıyor"

İnsan Hakları İzleme Örgütü Türkiye araştırmacısı Emma Sinclair-Webb, "Türkiye'deki yasalar siyasi faaliyetlerle terörizm arasında ayrım yapmıyor. İnsanların ne tür faaliyetlerde bulunduklarına ve bu faaliyetlerin soruşturmayı gerektirip gerektirmediği asla incelenmiyor. Bu dosyaların çoğunda suçlularla bağlara dayanıyor" dedi.

Sinclair-Webb, "İnsanların örgütlenme hakları var. Örgütteki insanları beğenmeyebilirsiniz, ancak hapse atmak, baskı altına almak ve eleştirileri susturmak yasalara aykırı" yorumunu yaptı.

KCK üyesi olduğu gerekçesiyle tutuklanan Diyarbakır'da bir ilçenin belediye başkanı olan Abdullah Demirbaş'ın görüşlerine yer verilen haberde, Demirbaşın 2 yıl 6 aydan buyana tutuklu olduğu ve tutuklandıktan 3 hafta sonra 16 yaşındaki oğlunun PKK'ye katıldığı vurgulandı.

Constanze Letsch'e göre, Demirbaş, "Oğlum bana 'Sen siyaset yapmaya çalışırken ne olduğunu görüyorsun. Bu devlet siyasetten anlamıyor sadece silahlardan anlıyor' dedi. Binlerce Kürt'ün psikolojisi bu" görüşünü dile getirdi.

"Kürt'lerin genç kuşağı daha radikal olacak"

Diyarbakır Baro Başkanı Mehmet Emin Aktar'ın ise, "Türkiye bir korku cumhuriyeti oldu" sözlerine yer verilen haberde, Aktar'ın birçok meslektaşı gibi endişeli olduğu belirtildi.
Mehmet Emin Aktar, "Eğer korku ve tehditler hükümetin temel yöntemi olmaya devam ederse Kürt'lerin genç kuşağı daha radikal olacak" dedi.