Kıbrıs'ta doğalgaz için tarihi gün

Rumların Akdeniz'deki petrol ve doğalgaz arama çalışmasının ardından KKTC'yle anlaşma imzalayan Türkiye bugün İskele bölgesinde karada sondaja başladı.

26 Nisan 2012 Perşembe, 11:32
Abone Ol google-news

Rumların Akdeniz'deki petrol ve doğalgaz arama çalışmasının ardından KKTC'yle anlaşma imzalayan Türkiye bugün İskele bölgesinde karada sondaja başladı.

Sınırüstü köyündeki törene KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Başbakan İrsen Küçük, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Adem Huduti, KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Mehmet Daysal, KKTC'li bakanlar, TPAO Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Mehmet Uysal, milletvekilleri ile kalabalık vatandaş topluluğu katıldı.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), KKTC'nin Gazimağusa kentinde ''Türkyurdu-1'' adı verilen kuyuda ilk kara sondajına bugün başladı.

3 bin metreye inecek

Geçtiğimiz yılın Kasım ayında ABD'de yaptığı ''Petrol Sahası Hizmetleri ve Üretim Paylaşım Sözleşmesi'' uyarınca, TPAO'nin KKTC'de petrol ve doğalgaz arama sondajına başlaması için hazırlıklar tamamlandı. Sondaj yapılacak kuyuya ''Türkyurdu-1'' adı verilirken, sondajda 3 bin metreye kadar inilmesi planlanıyor.

Rumlar İsrail'le ortak

TPAO'nun KKTC'de karada sondaja başlaması süreci, Kıbrıs Rum kesiminin Türk tarafının tüm uyarılarına rağmen Doğu Akdeniz'de tek yanlı sondaj çalışmasına geçtiğimiz eylül ayında başlamasıyla hız kazanmıştı.

Rum yönetimi, Doğu Akdeniz'de tek yanlı Münhasır Ekonomik Bölge ilan ettiği alanı sözde 13 parsele ayırırken, ''Afrodit'' adı verilen 12'inci parselde, 18 Eylül'de İsrail'in de desteği ile Amerikan Noble şirketi Rumlar adına sondaja başlamıştı. 28 Aralık 2011'de Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, doğalgaz bulduğunu açıklamıştı.

KKTC ruhsat vermişti

Rumların tek yanlı petrol ve doğalgaz sondajına başlaması üzerine, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 21 Eylül'de New York'ta, Akdeniz'de Kıta Sahanlığı Sınırlandırma Anlaşması imzalamıştı. KKTC Bakanlar Kurulu da 22 Eylül'de TPAO'ya Ada'nın etrafındaki deniz alanlarında petrol-doğalgaz arama ruhsatları vermişti.

TPAO, 26 Eylül'de Koca Piri Reis isimli sismik araştırma gemisi ile KKTC adına ''G bölgesi'' olarak adlandırılan ruhsat sahasında jeofizik araştırma ve sismik veri toplama çalışmasına başlamış ve 2 Kasım'a kadar 4 bin kilometrekarelik alanda veri toplamıştı.

2 Kasım 2011'de ise Lefkoşa'da, KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanlığı ile TPAO arasında Petrol Sahası Hizmetleri ve Üretim Paylaşımı Sözleşmesi imzalanmıştı.

AB Komisyonu: Ağır davranın

AB Komisyonu, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı;nın (TPAO) KKTC'de karada petrol ve doğalgaz sondajına başlaması üzerine taraflara "teenni" (ağır davranma) çağrısı yaptı.

AB Genişleme Komiseri Stefan Füle'nin basın ofisinden yapılan açıklamada, "AB Komisyonu bir Türk şirketinin (KKTC'de) sondaj çalışmalarına başladığı yönünde çıkan haberlerin farkındadır. Komisyon Kıbrıs içinde ve çevresinde hidrokarbonlardan faydalanma konusunda herhangi bir gerginlik tırmanışı yaşanmaması için müdahil tüm taraflara teenni göstermeleri çağrısı yapmaktadır" denildi.

Açıklamada, "Tüm çabalar Kıbrıs sorununa siyasi çözüm bulunmasına yöneltilmelidir. Kapsamlı çözüm, Kıbrıslıların doğal kaynaklardan faydalanmalarının en iyi ve en hızlı yolu olarak kalmaya devam etmektedir" görüşüne yer verildi.

Rum yönetimi çalışmayı kınadı

Rum haber ajansına göre, Stefanu, "sondaj çalışmalarının başlamasıyla Ankara ve Türk tarafının Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması için iyi niyetli olmadıklarını ispat ettiği"ni iddia etti.

Rum yönetiminin, Türk tarafının eylemini protesto edeceğini ve gerekli adımlarda bulunduğunu ifade eden Stefanu, Kıbrıs Rum tarafının Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunmasına kadar çalışmaların devam edeceğini savundu.

Stefanu, Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunmasının Kıbrıs Rum tarafının önceliği olduğunu da öne sürdü.

Rum siyasi partileri de, sondaj çalışmasını "tahrikkar" olarak niteleyerek tepki gösterdi.