Kılıçdaroğlu: Biz üç beş kişinin bağırmasına pabuç bırakacak parti değiliz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, canlı yayında gündeme dair soruları yanıtladı. Kılıçdaroğlu, ''Biz üç beş kişinin bağırmasına pabuç bırakacak parti değiliz'' dedi.

20 Mayıs 2020 Çarşamba, 20:42
Kılıçdaroğlu: Biz üç beş kişinin bağırmasına pabuç bırakacak parti değiliz
Abone Ol google-news

Kılıçdaroğlu, Tele-1 TV'de “18 Dakika Özel” programı canlı yayınında, Merdan Yanardağ ve Emre Kongar’ın sorularını yanıtladı. 

Kılıçdaroğlu, Yüreğir Kaymakamı Oğuzhan Bingöl'ün korumasının silah çektiği ve AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün Çanakkale 1915 Köprüsü Kule Tamamlama Töreni'nde yaptığı konuşmada hedef göstermesinden sonra serbest bırakılmasına rağmen jet hızıyla tutuklanan CHP Yüreğir Gençlik Kolu Başkanı Eren Yıldırım hakkında açıklamalarda bulundu. 

‘BİZİ SOKAĞA DAVET EDİYORLAR’

Yüreğir Gençlik Kolları Başkanı'nın haksız yere tutuklanması kamuoyu vicdanını sızlatmıştır diyen Kılıçdaroğlu, ''Gerginlik yaratmak istiyorlar. CHP'nin bütün gençleri sokağa çıkacak hesabını soracak... Hayır Merdan Bey. Ben bu milletin ferasetine güveniyorum. Bizi sokağa davet ediyorlar. Yok silahlar hazır, 50 kişi listede... Bizim dokumuzda Kuva-yi Milliye ruhu vardır. Biz üç beş kişinin bağırmasına pabuç bırakacak parti değiliz'' dedi.

‘TUTUKLAYAN HAKİM HAKİM DEĞİL’

Kılıçdaroğlu, “Erdoğan’ın talimatıyla hapse atıldı. Onun tutuklanmasını isteyen savcı savcı değil, tutuklayan hakim hakim değil” ifadelerini kullandı. Kılıçdaroğlu, Yıldırım’ın tutuklanmasına neden olan olayın güvenlik kamera kayıtlarının verilmediğine de dikkat çekti.

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “talimatıyla” Yıldırım’ın tutuklanmasından kaymakam, vali, hakim ve savcının sorumlu olduğunu ekledi. Mustafa Kemal Atatürk’ün savcılara gönderdiği genelgeyi hatırlatan Kılıçdaroğlu, bütün savcıların demokrasinin ne olduğunu anlaması için o genelgeyi okuması gerektiğini vurguladı.

'VIZ GELİR TIRIS GİDER'

Kılıçdaroğlu, ''Biz baskıcı devletten değil sosyal devletten yanayız.Bütün vatandaşlarıma söylüyorum. Erdoğan şunu söylemiş bunu söylemiş.Vız gelir tırıs gider'' ifadelerini kullandı.

‘ERDOĞAN TUZAK KURMAYA DEVAM EDİYOR’

Kılıçdaroğlu, CHP’nin "terör örgütleriyle yan yana gösterilmek istenmesini" ise şöyle yorumladı: “Terör sorununun çözülmemesi siyasetçilerden kaynaklı. Sorunu vatandaşın oy verip iktidar yaptığı siyasi otorite çözecek. Biz ne yapıyoruz, güvenlik güçlerimiz terörle mücadele ediyorsa destek veriyoruz. Şimdi Erdoğan CHP’yi bir anlamda nasıl suçlayabilirim diye özel arayış içinde. Artık Erdoğan’ın söylediklerine bu millet inanmıyor. Erdoğan’ın yerel seçimlerde Osman Öcalan’ı bulması ve devletin televizyonunda konuşturması, İmralı’dan gelen mesajı yayınlaması. Millet kimin ne olduğunu biliyor. Kişinin yaşam tarzı ne olursa olsun, ben onun kimliğiyle değil işsiz, özgür olup olmadığıyla ilgilenirim. Ben Allah’la kul arasına girecek değilim. Biz Erdoğan’ın kurduğu tuzaklara düşmüyoruz ama o tuzak kurmaya aklı sıra devam ediyor” dedi.