Kılıçdaroğlu 'Fındık İçin Adalet' mitinginde: Birileri kazanıyor, kaybeden çiftçi oluyor

Ordu’dan başlayan ‘Fındık İçin Yürüyoruz’ etkinliği Giresun’da sona erdi. Buradaki mitingde Kılıçdaroğlu, 6 maddelik çözüm paketi sundu

20 Eylül 2017 Çarşamba, 18:06
Abone Ol google-news

<video:827992>

“Fındık İçin Yürüyoruz” yürüyüşünün ardından düzenlenen mitingde konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 6 maddelik çözüm paketini açıkladı. Kılıçdaroğlu, “Namus sözü veriyorum; Sizin hakkınızın savunmazsam sonuna kadar yediğim ekmek bana haram olsun. Fındık üreticisine gelince para yok ama Marmaris’te 350 odalı yazlık saray inşa ediliyor. Nerede bir sorun varsa çözüm adresi CHP’dir” diye konuştu. Giresun Meydanı’nda düzenlenen mitingde konuşan Kılıçdaroğlu, “Alın terinize her ortamda saygı duydum. Alın terine saygı duymayı öğreten kişi rahmetli Bülent Ecevit’tir. Emek demiştir, ekmek demiştir, iş demiştir, aş demiştir. Ne ezen ne ezilen, insanca hakça bir düzen demiştir. İnsanca ve hakça bir düzeni bu ülkeye getireceğiz. Görüşü, inancı, kimliği ne olursa olsun 80 milyonu kucaklayacağız. Türkiye’ye beraberliği, birliği, huzuru hep beraber getireceğiz” dedi. Fındığın 500 bin ailenin gelir kaynağı olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Fındık tarım ihracatında bir numaradır. Milyarlarca dolar fındık ihracatından para kazanıyoruz. Peki bu fındığı eken üreticiye ne veriyoruz? Alın terinin karşılığını veriyor muyuz? Emeğinin karşılığını veriyor muyuz? Fındık 10 Ekim 1935’ten beri stratejik üründür. Hükümet fındıkta istikrarı sağlamalı” ifadesini kullandı. “Çifçiye vereceğiz ama elde yok diyorlar. İnanıyor musunuz olmadığına?” diyen Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdüdü: “Suriyelilere 30 milyar dolar harcadık. Onlar birinci sınıf vatandaş oldu. Karadeniz’dekiler ikinci sınıf vatandaş. Geldiklerinde söyleyin bunu. Bunun hesabını Karadenizli sormak zorunda. Bunun hesabını soracak mısınız? Bunun sandıkta hesabını soracak mısınız? FETÖ’ye ne diyorlardı, ‘Ne istediniz de vermedik?’ Bir kez bu çiftçinin hakkını ver. Demokrasilerde hesap sandıkta sorulur. Oturdular masaya İmralı’da, Oslo’da, Habur’da. Hiç dediler mi çiftçilerle bir masaya oturalım, geldiler mi, hayır. Namus sözü veriyorum; sizin hakkınızı savunmazsam sonuna kadar yediğim ekmek bana haram olsun. Fındık üreticisine gelince para yok ama Marmaris’te 350 odalı yazlık saray inşa ediliyor. Bir şeyi değiştereceğiz, eski algıları değiştireceğiz. Nerede bir sorun varsa çözüm adresi CHP’dir. Fındık, üzüm üreticisinin sorunlarını çözeceğiz. Elin oğlu çözüyor da biz mi çözemeyeceğiz. ” Kılıçdaroğlu 6 maddelik çözüm paketini şöyle açıkladı:

1. Fiskobirliği, en görkemli, en şaşaalı hale getireceğiz. Bu kuruma siyaset bulaşmayacak. Ürün alımı, ihracatı burası yapacak.

2. Yürürlükte Fındık Kanunu var. Fakat bu kanun düzgün değil. Yeniden oturup fındık kanunu çıkaracağız. Hep beraber ortak akılla fındık kanunu çıkaracağız.

3. Fındık İhtisas Borsası kuracağız. Fındığın fiyatı bu ülkede belirlenecek. Fındığın nasıl ihraç edileceğine biz karar vereceğiz.

4. Fındığı biz alıyoruz. Fındık olarak ihraç ediyoruz. Fındık AR-GE merkezi kurmak zorundayız. Fındığı bizden alıyorlar işleyip geri satıyorlar. Fındık bizde, üretici bizde, imkan da bizde. Biz niye yapmıyoruz? Niye biz para kazanmıyoruz?

5. Fındık ekim alanları. Bu coğrafya fındık ekiyor. Düz alanda fındık üretirseniz buradaki insanın alın terini çalmış olursunuz. Karadeniz’in fındığına başka birisini ortak etmeyelim.

6. Fındık ağaçları yaşlandı. Fındık ağaçlarını gençleştireceğiz. Gençleştirirken fındık üreticisinin gelirini düşürmeyeceğiz. Ona uygun teşvik getireceğiz.