Kılıçdaroğlu: Seçimin ertelenmesini istemiyoruz, seçim yapılmalı

Türkiye Barolar Birliği'nin 2015-2016 Adli Yılı Açılış Törenine katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, törenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

05 Eylül 2015 Cumartesi, 13:43
Abone Ol google-news
<video:361487>

Kılıçdaroğlu, "Seçimin ertelenmesini istemiyoruz. Karar alınmış vaziyette. Seçim yapılmalı. Güvenliği de ülkenin vatandaşların sağlaması lazım" dedi.

"BİZ SARAY'DA OTURAN KİŞİNİN SANDIKLARA DOĞRUDAN MÜDAHALE ETMESİNİ İSTEMİYORUZ"

Törenin ardından konuşan Kılıçdaroğlu, vatandaşların özellikle sandıklara sahip çıkması gerektiğini belirterek "Çünkü biz Saray'da oturan kişinin sandıklara doğrudan müdahale etmesini istemiyoruz. Onun böyle bir amacı var. O amacı boşa çıkartmak demokrasiye inanan her vatandaşımızın görevi olmalıdır. Bütün sandıklara kamera konulabilir bizim bir itirazımız olmaz" diye konuştu.

"72 YILLIK GELENEĞİ BOZDULAR"

Seçimin ertelenmesini konuşmanın bile doğru olmadığını söyleyen CHP Genel Başkanı, "Demokrasiye inançsızlıktır. Karar alınmıştır. Seçime gidilecektir. Eğer daha az oy alacağız diye telaşları korkuları varsa o zaman geleceği iyi okumamışlardır. Bir düşüşe gelmişlerdir. Düşeceklerdir gideceklerdir. Halka hesap vereceklerdir. Yolsuzluk diz boyu. Bakın ülkeyi böldüler. Ülkeyi kan gölüne çevirdiler adaleti böldüler. Bakın burada adli yıl açılışı yapıyoruz. 1 hafta önce başka bir adli yıl açılışını yapıyorduk. 72 yıllık geleneği bozdular. Yazık günah bu ülkeye. Bu ülkenin yakasından Adalet ve Kalkınma Partisi düşmek zorundadır" ifadelerini kullandı.

"İTTİFAK SÖZ KONUSU DEĞİL"

İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ile görüşmesinin sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, "İttifak söz konusu değil. Perinçek ile güzel bir görüşme yaptık" dedi. Bir gazetecinin Perinçek'in görüşmede herhangi bir teklifinin olup olmadığını sorması üzerine ise Kılıçdaroğlu, "Evet oldu. Değerlendiriliyor" diye yanıt verdi.

"BÜTÜN YURTTAŞLARI GÖREVE ÇAĞIRIYORUM"

Gerek Türkiye Barolar Birliği Başkanı, gerek illerden gelen baro başkanlarının halka korkmayın, yılmayın mesajı verdiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, "Bunlar gidici gittiklerini biliyorlar. Gittiklerini bildikleri için iktidarı vermemek için her türlü yola başvurabilirler. Bu nedenle ben bütün yurttaşları aydınları göreve çağırıyorum. Medya üzerinde baskı kuracaklar. Yargı üzerine baskı kurmaya devam ediyorlar. Ama biz bütün bu baskılara direnmeliyiz. Çünkü biz demokrasiyi, insan haklarını, özgürlükleri, işsizlerin haklarını, yolsuzların haklarını, ezilenlerin haklarını, Suriye'den gelen 2 milyonun üzerinde kardeşimizin haklarını savunacağız" dedi.