Kılıçdaroğlu’ndan PM üyeliği sitemi

Muhalifler anahtar listeyi delmeyi deneycek

22 Ağustos 2014 Cuma, 21:48
Abone Ol google-news

CHP’nin 5-6 Eylül kurultayında muhalifler güçlerini sınayacak ve asıl yarış parti meclisi (PM) seçimlerinde yaşanacak. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, PM için anahtar liste hazırlarken; bir yandan “parti içi dengeler” ve “değişim” baskısı, öte yandan 2015 seçimleri öncesinde milletvekili adaylığı beklentileri nedeniyle zorlanacak. Kılıçdaroğlu’nun, bu konudaki sıkıntılarını “Almak istediğim isimler var, ancak bazı arkadaşlar PM üyeliğini milletvekili adaylığı garantisi gibi görüyor” yakınmasıyla özetlediği öğrenildi.

Seçimlere çarşaf listeyle gidilmesi durumunda, muhalifler Kılıçdaroğlu’nun hazırlayacağı anahtar listeyi delmeye çalışarak güçlerini ölçecek. CHP PM 60 kişiden oluşuyor. Tüzüğe göre yüzde 33 cinsiyet ve yüzde 10 gençlik kotası var. Kılıçdaroğlu’nun şu anda MYK’de görev yapan 17 üyeye PM listesinde büyük ölçüde yer vermesi bekleniyor. Aralarında Aykan Erdemir, Aykut Erdoğdu, Melda Onur ve Özgür Özel gibi isimlerin yer aldığı bazı milletvekillerinin de PM’de yer alması bekleniyor. Vitrine girecek yeni isimler arasında yeri “en garanti”olarak konuşulan isim, eski Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül görünüyor. Sarıgül’ün, “önce PM üyeliği, 2015’te milletvekilliği ve ardından genel başkan adaylığı” planı yaptığı konuşuluyor. Sarıgül’ün MYK’de yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcılığına getirilebileceği beklentisi de dile getiriliyor. PM’ye girecek yeni isimler arasında anılan, Galatararay Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Mehmet Karlı, aday olmayacağını belirterek, “Genel başkanla henüz konuşmadım ama aileme verilmiş sözlerim var. 7.5 aylık bebeğim var, onlara zaman ayırmak istiyorum” dedi. PM’ye girecek isimler arasında adı medyada yazılan ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, “CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile bir diyalogları olduğunu, Deniz Baykal döneminde böyle bir diyaloğun olmadığını” vurguluyor. Ancak CHP PM listesine gireceği haberlerini yalanlıyor. Taş, “CHP sosyal demokrat bir parti, ben sosyalist bir partinin eşbaşkanıyım. CHP’ye geçmek gibi bir durumum söz konusu değil. Temennimiz sosyalistlerin, Kürtlerin, sosyal demokratların hep beraber Türkiye’ye sahip çıkması. CHP kurultayının da bu tür sonuçlar üretmesini temenni ediyoruz” diyor. CHP kulislerinde, Alper Taş’a genel seçimlerde milletvekili adaylığı önerilebileceği ve CHP listelerinden parlamentoya girmesi yolunun açılabileceği konuşuluyor. Muharrem İnce’nin“Cumhurbaşkanı adayı olarak önerdim” dediği Mehmet Bekaroğlu, CHP’ye girmesi ve yönetimde yer alması konusunda herhangi bir görüşmeleri olmadığını söylüyor. Oyuncu Şebnem Sönmez de, kendisiyle ilgili haberleri hemen sosyal medyada yalanlamıştı.

‘Kemal abi gitti’

Öte yandan, CHP Genel Başkanlığı’na adaylığını açıklayan Yalova Millletvekili Muharrem İnce, Yalova’da Atatürk’ün Yürüyen Köşk’ünde düzenlediği basın toplantısında, Kılıçdaroğlu’na yüklenerek, “Genel başkan 2010’da genel başkan olduğunda ‘demokratik bir CHP’demişti. Bugün tam tersini yapıyor. Söylediklerinin hiçbirini yapmadı. 2010’daki Kemal Ağabey gitti yerine başka bir Kemal Ağabey geldi. Bunu değiştireceğiz. Bazı insanlar genel merkezden korkuyorlar. Korkunun ecele faydası yok. Bu parti kimsenin babasının çiftliği değil. Herkese hulufe dağıtıyorlar. Babanın çiftliğinden mi dağıtıyorsun bunları?” diye konuştu.