Kılıçdaroğlu'ndan 'Yenikapı mitingi' açıklaması: Tam demokrasiyi savunacağım

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Pazar günü Yenikapı'da düzenlenecek mitinge katılma kararı aldı. Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Kılıçdaroğlu: Cumhuriyetin kurucu değerleri Yenikapı'da haykırılmalıdır" dedi.

05 Ağustos 2016 Cuma, 13:10
Abone Ol google-news

<video:579852>

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun pazar günü Yenikapı'da gerçekleştirilecek olan "Demokrasi ve Şehitler Mitingi"ne katılacağı açıklandı. Kararı CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke olağan üstü MYK toplantısının ardından duyurdu. 

Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de Kılıçdaroğlu’nu telefonla arayıp mitine katılmasının önemli olduğunu söylediği öğrenildi.

CHP yönetimi, İstanbul Yenikapı'da 7 Ağustos Pazar günü yapılacak olan "Demokrasi ve Şehitler Mitingi'ne daveti değerlendirmek üzere olağanüstü toplandı. CHP Sözcüsü Selin Sayek Böke, düzenlediği basın toplantısında bugün olağanüstü toplanan Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısının gündemini kamuoyuyla paylaştı. Kamuoyunun çağrılarının dikkate alındığını vurgulayan Böke, "15 Temmuz darbe gecesinde TBMM bombalandığında bizim milletvekillerimiz hangi gerekçeyle Meclis'te bulundularsa aynı gerekçelerle partimiz 7 Ağustos'ta yapılacak 'Demokrasi ve Şehitler Mitingi'ne de katılacaktı. Bu katılımı milletvekillerimiz, il başkanımız ve grup başkanvekillerimiz sağlayacaktı. Kamuoyunun yaptığı çağrılar dikkate alınarak, bugün MYK'mız detaylı bir değerlendirme yaptı. Bu değerlendirme sonucunda Sayın Genel Başkan'ımızın mitinge katılmasına karar verilmiştir. Demokrasiye olan bağlılığımız, hukukun üstünlüğüne olan ihtiyaç ve inancımız, şehitlerimize duyduğumuz sonsuz saygı sebebiyle verdiğimiz kararlarda kararlılığımız devam etmektedir. Sayın Genel Başkan'ımız ayrıca birazdan Sayın Başbakan'ı arayarak, kararla ilgili görüşlerini kendisiyle detaylı biçimde paylaşacaktır" diye konuştu.

KILIÇDAROĞLU'NDAN YILDIRIM'A TELEFON

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Binali Yıldırım'ı telefonla aradı. CHP Basın Birimi'nden yapılan açıklamaya göre, CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Başbakan Yıldırım'a 7 Ağustos Pazar günü İstanbul Yenikapı'da yapılacak 'Demokrasi ve Şehitler Mitingi'ne katılma kararını iletti. Kılıçdaroğlu ile Yıldırım, miting programına ilişkin görüş alışverişinde bulundu.

 

Kılıçdaroğlu: Cumhuriyetin kurucu değerleri Yenikapı'da haykırılmalıdır

Twitter hesabı üzerinden açıklamalarda bulunan Kemal Kılıçdaroğlu; "Ülke birliğine kastedenlere karşı durabilmek darbeye verilecek en iyi cevaptır. 7 Ağustos'ta Demokrasi ve Şehitler Mitingi'nde olacağım. Darbeleri yok etmenin tek yolu cumhuriyetin kurucu değerlerini diriltmektir. Birliğimizi sağlayan bu değerler Yenikapı'da haykırılmalıdır! CHP, her zaman halkın sesine kulak vermiştir. Ülkemizin geleceği için, Yenikapı'da Cumhuriyetimizi ve tam demokrasiyi savunacağım!" diye yazdı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kılıçdaroğlu'nun Yenikapı kararına AKP'den ilk yorum