Kınalıada açıklarında tekne battı

Marmara Denizi'nde, Kınalıada açıklarında bir teknenin battığı bildirildi.

16 Mayıs 2010 Pazar, 08:03
Abone Ol google-news

İçinde 5 kişinin bulunduğu belirtilen tekne, saat 02.00 sıralarında henüz belirlenemeyen bir nedenle Kınalıada açıklarında battı.

Batan tekneden kendi imkanlarıyla sağ kurtulduğu öğrenilen Abdülkadir Himmet, durumu yetkililere bildirdi. Himmet, daha sonra yurttaşların yardımıyla Kartal Yavuz Selim Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alındı.

Himmet'in sağlık durumunun iyi olduğu ve müşahedede tutulduğu belirtildi.
Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanlığı'na bağlı bir helikopter ile 2 sahil güvenlik botunun, kaybolan 4 kişi için arama ve kurtarma çalışmalarına başladığı öğrenildi.

Marmara Denizi'nin Kınalıada açıklarında batan teknede kaybolan 4 kişinin kimlikleri belirlendi.

Kınalıada'ya yaklaşık 300 metre kala alabora olan teknenin batması sonucu kaybolan kişilerin Cihan Şahin (27), Yücel Yazgan (28), Şerafettin Yakar (27) ve Tolga Baştepe (20) olduğu belirtildi.

Batan tekneden kendi imkanlarıyla kurtulan ve Kartal Yavuz Selim Devlet Hastanesinde tedavi altında bulunan Abdülkadir Himmet ile Şahin, Yazgan ve Yakar'ın Maltepe'de bir düğüne katıldıkları, gece saatlerinde Kınalıada'ya geçmek üzere motor bulamadıkları için adadaki arkadaşları olan Tolga Baştepe'yi çağırdıkları öğrenildi.

 

2 kişi öldü

Adalar Belediye BaşkanI Mustafa Farsakoğlu, ''Gençlerden 2 tanesinin şu anda Küçükyalı sahilinde bulunduğu söyleniyor'' dedi.

Kınalıada İskelesi'nde basın açıklaması yapan Farsakoğlu, Adalar'da uzun süredir böyle bir olayın yaşanmadığını ancak şiddetli lodos nedeniyle içerisinde 5 gencin bulunduğu teknenin alabora olduğunu söyledi.

Batan tekneden sağ olarak kurtulan Abdülkadir Himmet'in 6 saat kadar suda kaldığını ve bulunmasının ardından Kartal Yavuz Selim Devlet Hastanesinde tedavi altına alındığını ve sağlık durumunun iyi olduğunu hatırlatan Farsakoğlu, ''Gençlerden 2 tanesinin şu anda Küçükyalı sahilinde bulunduğu söyleniyor. Bizde de kesinleşmiş bir bilgi yok. Arkadaşlarımız orada incelemeler yapıyor. Dileğimiz gençlerin sağ salim kurtulması. Bulunan 2 kişinin hayatını kaybettiği bana bildirildi. İsimleri henüz netleştirilmedi ve bilginin de kesinliğini araştırmaya çalışıyoruz'' diye konuştu.

 

'Bunun adı mucize'

Marmara Denizi'nin Kınalıada açıklarında alabora olan tekneden kurtulan Abdülkadir Himmet, ''Kınalıada'ya ulaşamayacağımı anlayınca sırtımı dalgaya verip Maltepe'ye doğru yüzmeye karar verdim. Bunun adı mucize. Önce Allah'a sonra kendime güvenip karaya çıkacağıma Maltepe'ye doğru yüzmeye başladığımda karar vermiştim'' dedi. Büyükada'daki evinde basın mensuplarına bir açıklama yapan Himmet, dün akşam arkadaşlarının düğünü için Maltepe'ye geçtiklerini ancak son vapuru kaçırdıkları için Maltepe'de kaldıklarını, daha önce Kınalıada'ya geçen bir arkadaşlarını arayıp tekne temin etmesini istediklerini söyledi. Arkadaşlarının tekneyle gelerek kendilerini Maltepe sahilinden aldığını anlatan Himmet, ''Tekne çok küçüktü ama Kınalıada açıklarına kadar çok rahat bir şekilde geldik. Kıyıya 300-500 metre kala ne olduysa o anda oldu, birden lodos patladı ve tekne alabora oldu'' dedi.

Himmet, alabora olduğunda teknede bulan 5 kişinin de sağ olduğunu, bunu da gece karanlığında birbirlerine seslenerek anladıklarını ifade ederek, şunları söyledi: ''Ben bir kulaç atıp bir metre ileri gittiğimde dalgalar beni 5 metre geri götürüyordu. O an anladım ki, Kınalıada'ya varamayacağım. Adaya çok yakın olup ışıkları görmeme rağmen kendimi dalgaya bırakıp Maltepe açıklarına doğru yüzmeye başladım. Çok su yutuyordum ve durmadan bacaklarıma kramp giriyordu. Ben de çözümü sırtımı dalgaya verip dinlenerek yüzmekte buldum. Kınalıada'ya ulaşamayacağımı anlayınca sırtımı dalgaya verip Maltepe'ye doğru yüzmeye karar verdim. Bunun adı mucize. Önce Allah'a sonra kendime güvenip karaya çıkacağıma Maltepe'ye doğru yüzmeye başladığımda karar vermiştim.''
 

'Sadece ailemi düşündüm'

Açığa doğru yüzmeye başlayınca dalganın da etkisiyle diğer arkadaşlarının da savrulduğunu belirten Himmet, üzerindeki ağırlıklardan kurtulmak için kıyafetlerini çıkardığını, sürekli su yuttuğunu, karnının şiştiğini ve kustuğunu anlatarak, yaşadıklarını şöyle devam etti: ''Bilincimi hiç kaybetmedim. Sadece ailemi düşündüm. Aileme evlat acını yaşatmak beni çok korkuttu. Ve aklıma hep eski anılarım geldi. Allah'a çok şükür olsun ki, şu an hayattayım. Durmadan tövbe ettim. Günahlarımın affolması için dua ettim. Çok iyi bir yüzücü olmamama rağmen o anda hayatta kalma planları yaptım. Her zaman önce kötüsünü düşündüm, Allah da yardım etti. Demek ki, dünyada yiyecek rızkım kesilmemiş.''

Maltepe açıklarına ulaştığında kendisini bir yolcu motorunun fark ettiğini söyleyen Himmet, ''Kaptan beni gördü, içeri çekti. Oradan Heybeliada, oradan da Büyükada'ya hastaneye gittik. Oradan da Kartal Yavuz Selim Hastanesine götürülmüşüm. Allah kimseye böyle bir şey yaşatmasın. Diğer arkadaşlarımın da sağ salim kurtulmasını istiyorum. Benim yaşadığımın adı mucize'' dedi. Marmara Denizi'nde Kınalıada açıklarında alabora olan teknedeki 5 kişiden Abdülkadir Himmet kurtulmuş, 4 kişi ise kaybolmuştu.