Kıvırcık Ali adına anıt mezar

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, dünyanın herkes için geçici olduğunu ve Kıvırcık Ali'nin artık geri gelmeyeceğini ifade ederek, ''Onun mezarı başına Kıvırcık Ali'yi öyle bir yazalım ki, gelecek kuşaklara onu ulaştırma şansımız olsun'' dedi.

12 Nisan 2011 Salı, 12:16
Abone Ol google-news

Şişli Belediyesi, geçirdiği trafik kazası sonucunda hayatını yitiren, ''Kıvırcık Ali'' adıyla bilinen Türk Halk Müziği sanatçısı Ali Özütemiz'in anısını yaşatmak için yapacağı anıt mezarı, düzenleyeceği yarışma ile belirleyecek.

Yarışmanın, Point Otel Gayrettepe'de düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan Şişli Belediye Başkanı Sarıgül, Türkiye'nin bir kaza sonucunda çok önemli bir sanatçıyı kaybettiğini ifade ederek, ''Yarışma ile geleceğe tarihi bir miras ve onun adına yakışır bir sanat eseri bırakmak istedik'' diye konuştu.

Sarıgül, sanatçının yapmış olduğu eserlerle her zaman toplumun yüreğinde olacağını söyleyerek, ''Onun kültürünü her zaman yaşatmak için elimizden geleni yapacağız. Düzenleyeceğimiz yarışmada bir çok usta sanatçının emeği bulunacak. Mezarı başına Kıvırcık Ali'yi öyle bir yazalım ki, gelecek kuşaklara onu ulaştırma şansımız olsun'' dedi.
Türk Halk Müziği sanatçısı Arif Sağ da, Özütemiz'in geldiği noktaya büyük emekler harcayarak ulaşmış önemli bir ozan olduğunu kaydetti.

Sağ, Özütemiz'in başarısının dinleyen ve sevenleri tarafından cenaze merasiminde kanıtlamış olduğunu dile getirerek, ''Onun cenazesi Kıvırcık Ali'yi aşmıştı. Cenaze törenindeki coşku, onun başarıyla taşıdığı kültürün, ona sahip çıkmasının bir sonucuydu. Ali bunu tek başına yapan bir gençti. Bu yüzden önemsenmesi gereken bir sanatçı olduğunu düşünüyorum'' diye konuştu.

Sanatçı Orhan Gencebay da, ''Ben hem Türküm, hem Kürtüm, hem Lazım, hem Çerkezim. Asıl adım insandır, insanlıktır maksadım'' sözleriyle başladığı konuşmasında, Özütemiz'in bu görüşleri içeren kültürü en iyi şekilde temsil ettiğini ifade etti.
Ali Özütemiz'in başarılı yorumu ve kişiliğiyle geniş hayran kitlesine sahip olmayı başardığını vurgulayan Gencebay, ''Ali gibi nadir insan örneklerini başka insanlara da örnek göstermek için teşebbüs edenlere teşekkür ediyorum. Kıvırcık Ali'ye sadece anıt değil her şeyin güzeli yakışır. Bu yarışma ile onu geri getiremeyiz ancak anısını yaşatmayı başarırız'' dedi.

Sanatçının oğlu Eren Özütemiz ise babası için gösterilen sevgi ve ilginin acılarını biraz hafiflettiğini dile getirerek, ''Acımızın hafiflemesinde kimse bizi bir an bile yalnız bırakmadı. Alnı açık bir şekilde giden babamın izinden gitmek de boynumun borcudur'' dedi.

Yarışma başvurusu 19 Ağustos'ta sona erecek

Heykeltıraş Prof. Dr. Meriç Hızal ve Mehmet Aksoy, sanatçılar Güler Duman, Arif Sağ ve Emre Saltık, mimar Erhan İşözen, ressam ve heykeltıraş Hanefi Yeter'in asil jüri olarak görev alacağı yarışmanın Danışma Kurulu'nda ise Şişli Belediye Başkanı Sarıgül, Başkan Yardımcısı Osman Korkmaz, sanatçılar Musa Eroğlu ve Sabahat Akkiraz, sanayici Mustafa Kaçmaz ile grafiker Osman Uslu yer alacak.

Tasarımların son teslim tarihi ise 19 Ağustos 2011. Yarışmanın sonuçları ise bu tarihten itibaren 15 gün içerisinde belli olacak.

Yarışmayı birinci olarak kazanan eser sahibi 20 bin TL ile ödüllendirilecek, eser de Özütemiz'in Hadımköy Gülbahçe Mezarlığı'nda bulunan kabrine anıt mezar olarak yerleştirilecek.

İkincinin 10 bin ve üçüncünün de 5 bin TL ödül kazanacağı yarışmaya katılan tüm eserler, daha sonra belirlenecek bir mekanda sergilenecek.