Kıyı Ege ve Antalya'da kuvvetli yağış uyarısı

Kıyı Ege ve Antalya'da yer yer kuvvetli sağanak yağış görülüyor. Çanakkale'de etkili olan yağış nedeniyle bazı evleri su bastı. Yetkililer, yurttaşları tedbirli olmaları konsunda uyardı. Öte yandan şiddetli yağış nedeniyle Van-Bitlis kara yolu üzerindeki taş ocağında çökme meydana geldi.

30 Ocak 2010 Cumartesi, 07:35
Abone Ol google-news

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, Kıyı Ege (İzmir, Aydın, Muğla) ile Antalya il genelinde bugün akşam saatlerine kadar kuvvetli sağanak yağış beklendiği bildirildi.

Kuvvetli yağış nedeniyle ani sel ve su baskını ihtimaline karşı tedbirli olunması uyarısında bulunuldu.

Antalya Bölgesel Tahmin Merkezi'nden yapılan ''meteorolojik uyarı''da da halen bölgede devam eden sağanak yağışın önümüzdeki saatlerden itibaren Antalya kent merkezi ve batı ilçelerinde sağanak ve gök gürültülü sağanak şekline dönüşerek etkisini arttıracağı belirtildi. Rüzgarın güney ve güneydoğu yönlerden saatte 30-50 kilometre hızla, kuvvetli, zaman zaman da 60-70 kilometre hıza ulaşarak fırtına şeklinde eseceği ifade edilerek yetkililer ve vatandaşların tedbirli olması istendi.


İskenderun'da şiddetli fırtına

Hatay'ın İskenderun ilçesinde, saatteki hızı 70 kilometreye ulaşan fırtına hayatı olumsuz yönde etkiledi. İlçede öğle saatlerinde şiddetini artıran fırtına nedeniyle reklam panoları yerinden söküldü, bazı iş yerlerinin camları kırıldı.

Tayfun Sökmen Bulvarı'ndaki Şemsettin Mursaloğlu Lisesi karşısındaki inşaatın çevresindeki sac, fırtına nedeniyle yola savrulması sonucu devrilen motosiklet sürücüsü hafif yaralandı.

İskenderun-Arsuz kara yolunda, fırtına dolayısıyla yola devrilen ağaç, yolda trafiğin bir süre tek şeritten verilmesine neden oldu. Belediye ekiplerinin ağacı yoldan kaldırmasının ardından trafik normale döndü. Yahya Kemal Beyatlı İlköğretim Okulunun çatısı da fırtına sebebiyle zarar gördü. Fırtınanın yol açtığı arıza dolayısıyla ilçede elektriklerin kesildiği bildirildi. Meteoroloji yetkilileri, saatteki hızı 70 kilometreye ulaşan fırtınanın gece saatlerinde yerini yağışa bırakacağını belirtti.

 

Çanakkale'de bazı evleri su bastı

Çanakkale'de, yağışlı hava hayatı olumsuz etkiledi. Sabah saatlerinde başlayan yağmur zaman zaman etkisini artırdı. Yağış nedeniyle kentin bazı cadde ve sokaklarında su birikintileri oluştu.

Malazgirt Sokak'ta oluşan büyük su birikintisi dolayısıyla bazı vatandaşlar evlerinden dışarı çıkamadı, alt katları su bastı. Belediye ekipleri, su birikintilerini tahliye etmek için çalışma başlattı.

Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, yağışlı havanın bu akşam saatlerine kadar etkili olacağını, önümüzdeki 3 gün boyunca yağışın aralıklarla süreceğini bildirdi. Yetkililer, son 6 saatte metrekareye 13 kilogram yağış düştüğünü kaydetti.

 

Denizcilere uyarı

Meteorolojik uyarıda, Bodrum-Antalya-Anamur arasında fırtına beklendiği vurgulanarak, rüzgarın kıble ve keşişlemeden 5 ile 6 kuvvetinde saatte 21 ile 27 deniz mili, açıklarda ise 7 ile 8 kuvvetinde ve saatte 33 ile 40 deniz mili hızla eseceği bildirildi.

Denizin kaba ve çok kaba dalgalı, dalga yüksekliğinin de 3 ile 5 metre dolayında olacağı, havanın sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği, görüş mesafesinin 10 kilometre, yağış anında da 1 ile 3 kilometre arasında olacağı belirtildi.

 

Taş ocağında çökme

Van-Bitlis kara yolu üzerindeki taş ocağında aşırı yağış nedeniyle çökme meydana geldi. Çökme nedeniyle kopan kaya parçaları kara yoluna düştü.

Van-Bitlis kara yolunun 50. kilometresindeki taş ocağında aşırı yağış nedeniyle çökme meydana geldi. Taş ocağındaki çökme nedeniyle kopan kaya parçaları, Van-Bitlis kara yolunun bir şeridinin trafiğe kapanmasına yol açtı.

Van-Bitlis kara yolunda inceleme yapan Gevaş Kaymakamı Tahsin Aksu, kayaların düştüğü sırada yoldan geçen araç olmamasının olası bir kazayı önlediğini belirtti. Karayolları 11. Bölge Müdürlüğü ekipleri, kapalı şeridin ulaşıma açılması için yolda temizleme çalışması başlattı.