Konyalı bilim insanları borla çalışan tank yapamadı ama Erik Dalı oynayan robot yaptı

KONYA'da bir yazılım firması tarafından kurulan Türkiye'nin ilk insansı robot fabrikasında üretilen robotlar, 'Erik Dalı' müziği eşliğinde oynuyor, çay demleyip, yemek ve mangal yapıyor.

16 Şubat 2018 Cuma, 17:03
Abone Ol google-news
<video:928006>

İnsansı robot fabrikası 'Akınrobotics' fabrikasında üretilen son insansı robota ADA GH5 adı verildi. Çay demleyip, yemek ve mangal yapabilen ADA GH5 insansı robotu; havaalanlarında, otogarlarda, otellerde, alışveriş merkezlerinde, mağazalarda, marketlerde, restoran ve kafelerde, fuarlarda, konserlerde, açılış, kutlama gibi organizasyonlarda, eğitim kurumlarında, hastanelerde görevlendirilebilecek.

Yandaş spiker: Konyalı bilim adamları 6 günde borla çalışan bukalemun tank yaptı

Akınrobotics Başmühendisi Dr. Özgür Akın, ADA GH5 serisinin küçük bir çocuk tarafından dahi programlanabileceğini belirterek, şunları söyledi:

" Bu model robotlara, alışveriş merkezlerinde ürün tanıtma, fuarlarda broşür dağıtma, açılış ve konser gibi organizasyonlarda koreografi eşliğinde dans edebilme, plaket verebilme, otogar ya da havalimanlarında yol gösterme, mağazalarda tezgahtarlık, hastanelerde hasta bakıcılık yapabilecek insansı robotlar, ev hanımlarına kısmen de olsa yardımcı olabilecek şekilde programlanmıştır. "