Koronavirüs olan anneden bebeğe virüs geçer mi?

Dünya çapında salgına neden olan koronavirüs infeksiyonu için birçok riskli grup bulunuyor. Peki gebeler bu riskli gruba giriyor mu, anneden bebeğe virüs geçer mi? Gebelik döneminde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Emre Pabuçcu koronavirüs ve gebelik ilişkisi ile ilgili merak edilenleri değerlendirdi.

16 Mart 2020 Pazartesi, 10:40
Abone Ol google-news

Tüm dünyanın alarma geçmesine yol açan, Dünya Sağlık Örgütü’nün dünya çapında pandemi yani salgın olarak ifade ettiği koronavirüs infeksiyonu (Kovid-19) her geçen gün daha fazla tehdit oluşturmaya devam ediyor. Bu infeksiyonun etkileri gebeler için de büyük önem taşıyor. Hal böyleyken dikkat edilmesi ve gebeler tarafından bilinmesi gereken birtakım önemli unsurlar var.

Anne adayından bebeğine geçmiş bir olgunun henüz gösterilmediğini belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Emre Pabuçcu, yine de riskin sıfır olmadığını ifade ederken kovid-19 ve gebelik ilişkisi hakkında merak edilen soruları yanıtlıyor.

Gebeler koronavirüs enfeksiyonu için riskli bir grup mu?

Elimizdeki kısıtlı sayıdaki veriler ile diyebiliriz ki gebeler, normal bireylerden özellikle kovid-19 için daha riskli bir grup gibi durmuyor. Bu durum vaka sayısındaki azlık nedeniyle de olabilir. Aynı şey çocuklar için de geçerli. Gelen yayınlara göre çocuklarda kayıp bildirilmedi. Ancak gebelikte bağışıklık genel olarak baskılanacağı için özellikle mevsimsel grip (influenza a ve b) ve diğer birtakım infeksiyonlar için gebeler riskli bir grup.

Özellikle influenza virüsü çok tehlikeli. Normal bireylerde sorun daha az izlenirken, gebelerde ciddi zatürre ortaya çıkabiliyor. Korona için henüz böyle bir şey söyleyemeyiz. Mevcut verilere bakıldığında, özellikle gebelerde belirgin bir risk artışı yok. Bu risk daha çok ileri yaş ve altta yatan hastalıkları olanlar için. Ayrıca, enfeksiyona sahip anne adaylarının doğum sonrası bebeklerinde herhangi bir koronavirüse ait sağlık problemine rastlanılmış değil. Sars veya Mers için risk daha fazla ve infeksiyon halinde erken doğum, kayıplı doğum gibi sorunlar bildirilmişti.

Koronavirüs olan anneden bebeğe virüs geçer mi?

Böyle bir olasılık var ancak bugüne kadar bu tarz bir vaka bildirilmedi. Bebeklerde veya amniyon sıvılarında virüs gözlenmedi. Enfeksiyonu kapmış anne adaylarının doğum sonrası bebeklerinde herhangi bir koronavirüse ait sağlık problemine rastlanılmadı. Ancak yine de tedbirli olmak ve hasta gebelere çok dikkatli yaklaşmak gerekli.

Koronavirüs tanısı alan anne bebeğe süt verebilir mi?

Virüs enfeksiyonu yakın temasla insandan insana damlacık yoluyla geçen veya öksürme, hapşırma ile bulaşan bir enfeksiyondur. Bazı mikroplar -mesela HIV- sütle geçebilen bir mikrop. Ancak kovid-19 için yapılan çalışmalarda sütte virüs izlenmedi. Yani emzirmede sorun yok gibi görünse de kovid-19 tanısı almış gebelerde emzirmenin kesilmesi ve riskin azaltılması öneriliyor. Özetle, gebelik birçok sistemde değişikliğin olduğu bir dönem. Bağışıklık baskılanabilir. Bu dönemde daha dikkatli olunmalı ve önlemleri herkesten çok önemsenmeli.

Gebeler koronavirüs için ne gibi önlemler almalı?

Genel önlemler gebeler için de geçerli. Dikkatli beslenme, kişisel hijyene önem göstermek ve riskli ortamlardan kaçınmak şart. Özellikle hastane, kapalı ortamlar ve toplu taşıma araçlarında dikkat edilmeli, eller sık temizlenmeli, zorunlu olmadıkça bu ortamlarda bulunulmamalı, beslenmeye dikkat edilmeli, günlük en az 1,5 lt su içilmeli. Hastalıktan korunmak için bağışıklık sisteminin üst düzeyde tutulması gerekiyor. Gribal hastalığı olanlardan, ateşli ve öksürüklü kişilerden uzak durulmalı. Koronavirüs besinlerle değil solunum yolu ile bulaştığı için gebelerin kalabalık ortamlarda virüs koruyucu nitelikte maske takması, kalabalık ortamlara mümkün olduğunca girmemesi ve gerekmedikçe özellikle uçak ile yurtdışı yolculuk yapmaması gerekiyor. Bütün bunların yanında, gebelerin mevsimsel grip aşılarını yaptırıyor olması da özellikle koruyucu bir etki yaratıyor ve önemli sağlık kuruluşları tarafından öneriliyor.

Özetle, panik yapacak bir durum yok ancak gebeler önlemleri çok dikkatle uygulamalı.