"Kulüplerle ilgili karar sezon sonunda"

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, şike iddianamesinin kabul edilmesiyle ilgili olarak, "Karar için mahkeme sonucunu beklemeyeceğiz. Belgeler gelince karar vereceğiz" dedi.

09 Aralık 2011 Cuma, 14:39
Abone Ol google-news

Kulüpler Birliği Vakfı'nın Astoria Alışveriş Merkezi'ndeki toplantısına katılan Aydınlar, toplantı sonunda Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Yıldırım Demirören ile birlikte açıklama yapıp, gazetecilerin sorularını cevapladı.

İddianamenin kabul edilmesinin ardından federasyonun nasıl bir süreç izleyeceği sorusu üzerine Aydınlar, ''Biz bugün mahkemeye müracaat edip, iddianame ve eklerini talep ediyoruz. İddianame ve ekler, delil ve belgeler bize ulaştığında derhal Etik Kurulu çalışmaya başlatacağız. Süreç bizim açımızdan çalışmaya başlayacak. Belgelerin gelmesini bekliyoruz'' diye konuştu.

Federasyonun kararını devre arasında mı, yoksa sezon sonunda mı açıklayacağı, bu yönde bir değişiklik olup olmadığı sorulan Aydınlar, şahıslarla ilgili kararı en kısa zamanda, kulüplerle ilgili kararı da sezon sonunda vereceklerini açıkladı.

Aydınlar, şöyle konuştu:
''Biz daha önce açıklamıştık, sezon bu şekliyle sona erecek. Biz şahıslar hakkında kararı mümkün olan en kısa sürede vermek istiyoruz. Tabii bunun için de şahısların savunmalarını almamız gerekiyor. Kulüplerin de aynı şekilde savunmalarını almamız gerekiyor. Bayağı ciddi sayıda kulüp ve şahıs ismi geçiyor. Bunların bir kısmı da tutuklu, yasa değişikliğiyle ne olur, bilmiyorum. Belki yasa değişikliğiyle tutuklular serbest kalırsa o zaman işimiz daha kolaylaşabilir. Aksi takdirde bir de tutukluların ifadesinin alınması veya savunmalarının alınması süreci yaşanacak. Şahıslarla ilgili kararı mümkün olan en kısa sürede vermek istiyoruz. Ama kulüplerle ilgili kararımızı sezon sonunda vereceğiz.''

Fenerbahçe bu sezon ligde şampiyon olursa, TFF Etik Kurulu'nun da Fenerbahçe'nin küme düşmesi yönünde karar vermesi durumunda, bunun şampiyonluğu etkileyip etkilemeyeceği sorusu üzerine de Aydınlar, ''Varsayımlar üzerine konuşmak istemiyorum'' cevabını verdi.

Başkan Aydınlar, şahıslarla ilgili karar için mahkeme sonucunu bekleyip beklemeyecekleri sorusunu ise, ''Ne şahıslar, ne de kulüplerle ilgili kararı verirken mahkeme sonucunu beklemeyeceğiz. 20 Temmuz'dan sonra hiçbir belge ve bilgi bize gelmedi. Şu an itibarıyla bütün bilgi ve belgeler geleceğine göre artık spor hukuku açısından karar verebilecek duruma geliyoruz. Kararımızı bir an önce vermek istiyoruz'' şeklinde cevaplandırdı.