Macaristan mültecileri durdurmak tel duvar örüyor

Macaristan, bir yıl içinde, Kosova, Suriye, Irak ve Afganistan’dan yasadışı yollarla giren 80 bin mülteci nedeniyle Macaristan, Sırbistan sınırına Avrupa’daki en uzun tel duvarın inşasına başladı.

14 Temmuz 2015 Salı, 17:46
Abone Ol google-news

Sırbistan-Macaristan sınırındaki Morahaloma’da bu sabah Macaristan askeri birlikleri  ve polisi 4 metre yüksekliğinde ve 175 km uzunluğunda telden duvarın inşasına başladı. Askeri iş araçları tel duvarın inşası için zemini hazırlamaya başlarken, duvarın temelleri atılmaya başlandı.

Mültecilerin yasa dışı yollarla Macaristan’a girmelerini durdurmak için inşası başlayan  Avrupa’daki tek sınır duvarının inşasıyla ilgili açıklamada bulunan Macaristan Dışişleri Bakanı  Peter Szijjarto, duvarın inşasına başladığını belirtirken, “AB ülkelerinin onayı ve istemi üzerine duvarın inşası için 17 Haziran’da karar alınmıştı. Duvar Macaristan ordusu tarafından inşa edilecek, 175 kilometrelik duvarın inşası 2 yıl sürecek. Szijjarto, duvarın inşası için 15 milyon euro harcanacağını ifade ederken, duvarın inşaası için AB tarafından Macaristan’a 11 milyon euro para yardımı verildiği söyledi. Szijjarto, duvarın inşasının Sırbistan ile var olan iyi dostluk ilişkilerini  zedelemeyecekği inancında olduğunu da belirtti.

Bu arada, Balkan medyaların çoğu duvarın inşasının başlamasıyla verdikleri haberi ’Avrupa’nın Göbeğinde Utanç Duvarının İnşası Başladı’ manşetiyle verdi.