Madendeki işçilerin eylemine halktan destek

Zonguldak'taki madencilerin eyleminin 6. gününde Kilimli ilçesinde halk madencilere destek vermek için toplandı.

23 Mayıs 2016 Pazartesi, 21:00
Abone Ol google-news

Zonguldak'taki madencilerin eyleminin 6. gününde Kilimli ilçesinde halk madencilere destek vermek için toplandı. Kilimli Cumhuriyet Meydanı'ndan madene yürüyen yüzlerce kişi "maden işçisi köle değildir" sloganları attı. Maden önündeki polis barikatına gelen yürüyüşçülerden sadece madenci yakını kadınlar içeri alındı.

Zonguldak'ta maden işçileri 5 gündür açlık grevinde: 15'i hastaneye kaldırıldı

Kilimli İlçesi Gelik Beldesi'nde faaliyet gösteren Deka Madencilik A.Ş'e.bağlı Balçın Madencilik'te çalışan 245 maden işçisinin 4 aydır maaşlarını alamaması üzerine geçen hafta maaşlarını alabilmek için madende açlık grevi başlatan 85 işçiden şu ana kadar 15'i rahatsızlanarak ocaktan çıkarıldı. Talepleri karşılanana kadar eylemi sürdüreceklerini söyleyen 70 işçi ise yer altında eylemlerine devam ediyor.

Nisan ayında "paralel" operasyonu sonrası kayyum yönetimine verilen madende işçilerin ödenmeyen maaşlarıyla ilgili belirsizlik sürüyor. Dün dayanışma eylemine yapılan çağrı üzerinde bugün kayyum heyeti, maaşların en son kayyum atanan Erba Madencilik'te satışa hazır tespit edilen 5 bin ton kömürün satılarak ödenmesini planladıklarını açıkladılar. Ancak işçiler bununu eylemi kırmaya dönük bir adım olabileceğinden şüphe ediyorlar. Nitekim bir özel maden sahibinin o kömürün kendisine ait olduğu ve yıkanması için oraya gönderdiğini iddia ettiği söyleniyor.