Madımak'ın yol haritası çiziliyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Madımak Oteli'nin kitapevine dönüştürülmesi için süreci başlatıyor. Pazartesi günü Sıvas'a hareket edecek olan Bakanlık yetkilileri, otelde incelemelerde bulunarak, proje için yol haritasını çizecek.

03 Ocak 2009 Cumartesi, 07:43
Abone Ol google-news

Pazartesi günü Sıvas'a hareket edecek olan Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri, Madımak otelinde incelemelerde bulunarak, kitapevi projesi için yol haritasını çizecek.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın talimatı üzerine, DÖSİM şubesi olarak, Kültür Bakanlığı yayınlarının satışa sunulacağı kitapevi projesi için, yetkililer kolları sıvadı.
Sıvas Valisi Veysel Dalmaz ile görüşülmesinin ardından, Pazartesi günü Sıvas'a gidecek Bakanlık yetkilileri, 1993'te 37 Alevi yurttaşın feci şekilde hayatını kaybettiği Madımak Oteli'nin giriş katında incelemelerde bulunacak.

Mekanın incelenmesinin ardından, konuda dikkatli bir tutum izleyen uzmanlar, mimari ve yayın çeşidi açısından nasıl bir yer olacağını projelendirecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın yanı sıra, diğer yayınların satışının da yapılması gündemde olan kitapevinde ayrıca, acı olayın bir daha yaşanmaması gerektiğini vurgulayan anı eşyaları da olacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın kültüre hizmet eden bir seksiyonu olarak tasarlanması planlanan mekanda, kebapçı olarak çalıştırılan işletme hala boşaltılmamış olsa da, kiracının çıkarılmasının ardından, ay sonuna doğru projenin uygulanmaya konulması bekleniyor.