Maliye Bakanlığı ile EPDK arasında kriz

Maliye Bakanlığı ile Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) arasında, kaçakçılığa karşı akaryakıta eklenen markerin denetimine ilişkin olarak kriz çıktı.

24 Kasım 2008 Pazartesi, 14:17
Abone Ol google-news

Maliye Bakanlığı’ndan bir yetkili, EPDK’nın denetim sonuçlarını göndermediğine ilişkin bir açıklama yapınca EPDK, Maliye Bakanlığı’nı yalanladı. Maliye Bakanlığı’nı denetimin eksik kalmasından sorumlu tutan EPDK, Maliye Bakanlığı yetkililerinin gerçek dışı beyan ile EPDK’yı yıprattığı tepkisini gösterdi. Tartışma, Maliye Bakanlığı’ndan gelen açıklama ile başladı. Maliye Bakanlığı’ndan bir yetkili, ismini vermeksizin, hafta sonunda basına bir açıklama yaptı. Yetkili, EPDK’dan istenen ulusal marker denetim sonuçlarının geciktirildiğini iddia etti. Bunun üzerine EPDK, bugün Maliye Bakanlığı’nı yalanlayan bir açıklama yaptı. Açıklamada, haberlere konu edilen depo denetimleri kapsamında, Maliye Bakanlığı’nın da katılımı ile 29 Ağustos 2006 ve 25-28 Mart 2008 tarihlerinde iki ayrı denetim yapıldığı anımsatıldı.

Söz konusu denetim tutanakları ve ulusal marker sonuçlarının, herhangi bir tasnife tabi tutulmadan, alınan numunelerin nereden alındığı, millileşmiş veya ulusal marker eklenmesi gereken ürün olup olmadığı gibi hususlar belirlenmeden EPDK’ya ulaştırıldığı belirtilen açıklamada, şöyle denildi: “Bu kapsamda Kurumumuz tarafından gerekli idari işlemlerin yapılabilmesi için, Maliye Bakanlığı’ndan ‘depo denetim çalışmalarına ait fiili envanter sonuçlarının değerlendirilmesini müteakip, kayıtlar ile fiili tespitler arasında fark bulunması ve bu farkın kaçak, menşei belli olmayan akaryakıt olarak tespit edilmesi ve söz konusu tespitlerin Kurumumuza gönderilmesi’ istenmiş ve 11 Haziran 2008 tarihli yazımız ile talep tekrar edilmiş olmasına rağmen bu zamana kadar konuyla ilgili herhangi bir cevap alınamamıştır.” Buna rağmen, EPDK tarafından 2006 yılı depo denetimi kapsamında standart dışı akaryakıt ikmal eden 6 firmaya cezai işlem uygulandığı kaydedilen açıklamada, bahse konu 2008 depo denetimleri ile ilgili olarak da toplam 42 adet rafineri, dağıtıcı ve depolama tesisi ile ilgili olarak ulusal marker içermeyen ve teknik kriterlere uygun olmayan akaryakıt ikmali ile lisans kapsamı dışındaki tanklarda faaliyette bulunması sebebiyle soruşturma başlatıldığı bildirildi. Açıklamada, şu değerlendirmede bulunuldu: "Hal böyle iken haberlerdeki ifadelerin aksine, depo denetimleri ile ilgili Kurumumuzdan kaynaklı herhangi bir ‘gecikme’, ‘Kurumumuzun denetim sonuçlarını ulaştırmamasından kaynaklanan yeni bir denetim yapma ihtiyacı’ ya da ‘Kurumumuzun kaçağa karşı sessiz kalması’ gibi bir durum kesinlikle söz konusu değildir. Akaryakıt kaçakçılığı ile mücadeleyi ve mücadele eden kurumları yıpratan ve gerçekleri yansıtmayan bu tür beyanatlara dayalı haberlerin kamuoyunda ‘EPDK’nın petrol piyasası denetimlerinde bir zafiyeti olduğu’ şeklinde bir yanlış izlenim uyandırmaması için bu açıklamanın yapılması zorunlu görülmüştür.”