'Masum bebekler AIDS ile büyümesin'

AIDS ile Mücadele Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Melahat Okuyan, anne adaylarının mutlaka HIV testi yaptırması, testin pozitif çıkması halinde gebeliğe son verilmesi gerektiğini belirtti.

11 Kasım 2009 Çarşamba, 08:23
Abone Ol google-news

AIDS ile Mücadele Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Melahat Okuyan, değişen insan ilişkilerine paralel olarak AIDS hastalığının bireyler arasında hızla yayıldığını söyledi.

AIDS'ın cinsel ilişki, kan yolu ve anneden bebeğe bulaşabildiğini hatırlatan Prof. Dr. Okuyan, ''Korunmasız cinsel ilişki, sık partner değiştirmek ve artan uyuşturucu kullanımı son yıllarda hastalığa daha çok davetiye çıkarıyor. İnsanlardaki 'bana bir şey olmaz' tavrı mutlaka değişmeli'' dedi.

Hastalığın anneden bebeğe geçen yapısı nedeniyle dünyada AIDS ile büyüyen çocukların oluşturduğu yeni bir neslin yetiştiğine dikkati çeken Prof. Dr. Okuyan, şöyle konuştu: ''Sadece ABD'de 2007 yılında bin 225 çocuk anneden AIDS'li doğmuş. Bu bebeklerin bir kısmı bebekliğinde, bir kısmı biraz daha ileri yaşlarda yaşamını yitirir, bazısı sakat yaşar, birazı da taşıyıcı olur. Bir nesil böyle yetişiyor. Benim gözümde Darwin kuramını 21. yüzyılda ispat eden AIDS oldu. Çünkü AIDS virüsü, insanın vücudundaki hücrelerle birleşerek yeni bir mutasyon hücre meydana getiriyor. İnsan o hücreyle yaşıyor. Çocuk, genetiğine girmiş AIDS virüsü ile yaşıyor. Anne adayları istedikleri kadar eşlerine güvensinler, mutlaka HIV testi olsunlar. Evlenmeden önce ve evlilik sırasında da test yaptırmak gerekir. Anne adayı mutlaka HIV testi olsun ve testin pozitif çıkması durumunda gebeliği sonlandırsın.''

Virüs taşıyan bir annenin, ''çocuk yapma lüksü olmadığını'' ifade eden Prof. Dr. Okuyan, şunları kaydetti: ''AIDS ile büyüyen bir çocuk, bütün basını meşgul ediyor. O çocuğun okula gitmesi, arkadaşlarının tavırları, sorunları. İnsanları istediğiniz kadar eğitin, 70 milyon insanı, ancak benim kadar eğitirseniz o çocuk normal bir insan gibi yaşar. Aksi halde herkes dışlar, sokakta gören bakar, çalışma hayatında sorun olur. Bir çocuğa o acıyı çektirmeye hiçbir annenin hakkı yoktur. Doğurgan kadının, AIDS'li ikinci bir nesli yetiştirmemesi gerekiyor.''

HIV pozitif kadınların hamile kalmamasının, çocuğun geleceği kadar kadının sağlığı açısından da büyük önem taşıdığına işaret eden Prof. Dr. Okuyan, taşıyıcı olarak yaşamını sürdürebilecek HIV pozitif bir kadının, hamile kalması durumunda AIDS olma ihtimalinin artacağını bildirdi.