Mehmetçiğe 'Helga' uyarısı

Suriye'den Türkiye'ye yönelik kimyasal silah tehdidine karşı NATO'dan Türkiye'ye tahsis edilen Patriot bataryaları, Adana, Kahramanmaraş ve Gaziantep'te konuşlandırıldı.

04 Şubat 2013 Pazartesi, 08:30
Abone Ol google-news

Bataryalar 8 Şubat’ta “tam aktive” olacak. Kahramanmaraş’taki Gazi Kışlası’dna konuşlandırılan Patriot bataryaları ile birlikte gelen Alman askerlerine, “Türk komutanların karşısında ayak ayak üstüne atmayın” gibi uyarılar yapıldı. Kışladaki Türk askerleri de “Alman kadın askerlere yaklaşımınıza dikkat edin. Misafirperver olun ama şakalaşıp fazla samimi olmayın” diye uyarıldı.

Edinilen bilgilere göre, Almanya Büyükelçiliği, kışlada bulunan yaklaşık 300 Alman askerinin komutanlarına brifing verdi. Brifingde, “Maraş sokaklarında alkollü gezmeyin” denildi. Bu uyarılar sırasında, “Burnunuzu sesli silmemeye dikkat edin” de denildi. Gazi Kışlası’ndaki Türk komutanlar da Alman askerlerini bilgilendirdi. Almanlara, “Kışlada görev kâğıdı olmadan araçlarla dolaşmayın ve alkol almayın” uyarısı yapıldı.

Yüksek radyasyon riski

Gazi Kışlası’na konuşlandırılan Patriot bataryalarına Türk askerinin 1 km’den fazla yaklaşmasına da izin verilmiyor. Radar ve füze sistemlerinin yüksek radyasyon riski bulunduğu kaydedildi.