Meksika'da kuyulardan 7 ceset çıkarıldı

Meksika'da güvenlik güçleri, yasa dışı bir kampta kuyulardan 7 ceset çıkardı.

23 Kasım 2016 Çarşamba, 23:28
Abone Ol google-news


Guerrero eyalet sözcüsü Roberto Alvarez, devriye gezen güvenlik ekiplerinin, rakip uyuşturucu çetelerinin çatıştığı, eyaletin Zitlala bölgesinde bir dağın eteğine kurulu yasa dışı kampta açılan gizli kuyulardan 7 ceset çıkardığını belirtti.

Devriye sırasında, kaçırılan bir kişinin kurtarıldığını anlatan Alvarez, kampta herhangi bir şüpheliye rastlanılmadığını ancak uyuşturucu çetelerinin kaçırdığı kurbanlara ait bazı uzuvların saklandığı soğutucuların ele geçirildiğini ifade etti.

Alvarez, cesetlerine ulaşılan 7 kişinin kimlik tespit çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Farklı uyuşturucu kartelleri arasındaki çatışmalar nedeniyle sık sık şiddet olayları yaşanan Guerrero eyaletinin bölgelerinde, son günlerde yol kenarlarına atılmış cesetler bulunduğu kaydedildi.

Geçen ay, Meksika'nın batısındaki Chapala gölünde ve çevresinde 13 ceset bulunmuştu.

Jalisco eyaleti Başsavcısı Eduardo Almaguer, çete üyelerinin, Michoacan eyaletinde, çetenin diğer üyeleri tarafından öldürüldüğünü ve cesetlerinin göle dökülen bir nehre atıldığını belirtmişti.

Başsavcılık tarafından geçen yıl yayımlanan bir rapora göre, ülkenin 32 eyaletinin yarısında Meksika hükümetinin uyuşturucu kartellerine savaş ilan ettiği 2006 yılından 2015 yılına kadar 174 toplu mezar bulunmuştu.

Raporda, 1 Aralık 2006 ve 28 Şubat 2015 arasında bulunan mezarlardan 601 ceset çıkarıldığı ve bunların sadece 116'sının kimliğinin belirlendiği kaydedildi. En fazla toplu mezarın Guerrero eyaletinde bulunduğu açıklanan raporda, eyaletteki 79 toplu mezarda 199 ceset bulunduğu belirtilmişti.