Meltem Yılmaz, "Soraya" ile Books at Berlinale'de!

Berlin Film Festivali’nin edebi eserlerin sinemaya uyarlama programı olan Books at Berlinale, Meltem Yılmaz, "Soraya" ile ikinci defa Türkçe bir romanı seçti!

30 Ocak 2016 Cumartesi, 11:02
Abone Ol google-news
Bu yıl aralarında İngiltere, Hollanda, İsviçre, Almanya, İspanya, Türkiye, Fransa ve İsveç’in aralarında bulunduğu 25’in üzerinde ülkeden 130 edebi eserin başvurduğu yarışmada, Meltem Yılmaz'ın ilk romanı "Soraya" Berlin Film Festivali’nin Franfurt Kitap Fuarı’yla 2006’dan beri ortak sürdürdüğü Books at Berlinale programına seçilen 11 eserden birisi olmaya hak kazandı.

Meltem Yılmaz’ın Suriyeli mülteci bir genç kadının Türkiye’deki dramını konu alan ilk romanı “Soraya”, Berlin Film Festivali’nin Franfurt Kitap Fuarı’yla 2006’dan beri ortak sürdürdüğü Books at Berlinale programına seçildi. Seçilen eserlerin sunumları, 16 Şubat 2016’da Berlinale Co-Production Market'te yapılacak. Sonrasında ise dünyanın dört bir yanından 150 yapımcı; kitapların uyarlama hak sahipleri, uluslararası yayıncılar ve edebiyat ajanslarıyla bir araya gelerek kitapların film haklarını doğrudan elde etme şansı elde edecek. Türkiye’den Meltem Yılmaz’ın yayın haklarını temsil edenKalem Ajans da orada bulunacak. Seçilen kitaplar, yeni basılan, en çok satanlara girmiş ve/veya ödül sahibi eserlerden oluşuyor. Meltem Yılmaz “Soraya” ile Books at Berlinale'de şimdiye dek seçilen ikinci Türk yazar olma özelliği taşıyor. Hakan Günday, "Daha" ile 2014’te Books at Berlinale'de seçilen ilk Türk yazardı.

Books at Berlinale’de bu yıl seçilen kitaplar:
A Robot in the Garden (Deborah Install), Andrew Nurnberg Associates, İngiltere
Spy Toys (Mark Powers), Bloomsbury Publishing, İngiltere
The Ice-Cream Makers (Ernest van der Kwast), De Bezige Bij, Hollanda
Der Trick / The Trick (Emanuel Bergmann), Diogenes Verlag, İsviçre
Hool (Philipp Winkler), Elisabeth Ruge Agentur, Almanya
Das achte Leben (Für Brilka) / The Eighth Life (For Brilka) (Nino Haratischwili), Frankfurter Verlagsanstalt, Almanya
Poppyseed Lemon Cake (Cristina Campos), Grupo Planeta, İspanya
Soraya (Meltem Yılmaz), Kalem Ajans, Türkiye
Run Away (Guy Delisle), Mediatoon, Fransa
The Eyes of the Lake” (Jessica Schiefauer), Nordin Agency, İsveç
 
Meltem Yılmaz kimdir?
Gazeteciliğe 2008 yılında Cumhuriyet Gazetesi’nde başladı. İmza attığı özel haberlerde, uyuşturucu bağımlıları, kimsesizler, sokakta yaşayan insanlar, suça bulaşan çocuklar, mülteci ve sığınmacılar, şiddet gören kadınlar, LGBT bireyler, seks işçileri ve engelli yurttaşlar gibi dezavantajlı grupların sesini duyurmaya çalıştı. Haberleriyle, Türk Tabipler Birliği’nin “Basında Sağlık Ödülü” ile Çağdaş Gazeteciler Derneği’nin “Yılın Röportajı Ödülü”ne değer görüldü. 2015 Ocak’ta yayımlanan ilk kitabı “Boş Tarlalarda Ölü Bedenler”de, Türkiye’nin en büyük sorunlarından biri haline gelen sentetik uyuşturucu madde Bonzai’yi, araştırma- inceleme ve röportajlar aracılığıyla ele aldı. 2015 Haziran’da okuyucuyla buluşan ikinci kitabı ve ilk romanı“Soraya”da, Suriyeli sığınmacı bir kadının Türkiye’deki dramını, bir aşk hikayesi etrafında anlattı.